Europejski Dzień Języków z kodami QR

Już niedługo, bo w20130926_IMG_8118 najbliższy piątek 26 września, czeka nas Europejski Dzień Języków. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym proponujemy wykorzystanie podczas szkolnych lub klasowych obchodów tego dnia kodów QR.Kody QR to te czarno-białe kwadraciki, które odpowiednio zeskanowane smartfonem lub tabletem przenoszą nas na wskazaną stronę internetową, umożliwiają wyświetlenie jakiegoś tekstu lub pobranie aplikacji mobilnej. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne do tego materiały.
Liczba uczniów i nauczycieli posiadających smartfony i tablety rośnie z każdym rokiem. Coraz częściej urządzenia te dysponują także własnym, niezależnym dostępem do internetu. Tymczasem badania wskazują, że wiele osób wciąż wykorzystuje swój smartfon wyłącznie do rozmów telefonicznych, nie instalując na nim żadnych dodatkowych aplikacji. Warto to zmienić.

Przepis krok po kroku:
 1. Na kilka dni przed Dniem Języków (czyli jak najszybciej) poinformuj uczniów o tym, żeby pobrali na swoje urządzenia mobilne darmową aplikację do skanowania kodów QR. Możesz stworzyć plakaty z taką informacją i rozlepić je na szkolnych korytarzach lub po prostu u siebie w klasie, albo przekazać informację za pośrednictwem szkolnej strony www lub szkolnego fanpage na Facebooku.Appka na urządzenia z systemem Android: bit.ly/skanujwandroidzieAppka na iphony/ipady: bit.ly/skanuipadem
 2. Klikając poniższe linki pobierz i wydrukuj pliki pdf z kodami QR dla swojego rodzaju szkoły (podstawowa lub gimnazjum/liceum).Kody dla szkoły podstawowejKody dla gimnazjum/liceum
 3. Potnij kartki na pojedyncze kody, a potem w piątek rano rozwieś w szkole (lub w swojej klasie, jeśli chcesz przeprowadzić akcję bardziej lokalnie).

I gotowe. W piątek warto spojrzeć, czy uczniowie próbują skanować rozwieszone kody.

20130926_IMG_8094

Co zawierają kody?

Kody, przygotowane specjalnie na Europejski Dzień Języków przez członków grupy Superbelfrzy RP, umożliwiają pobranie aplikacji mobilnych lub prowadzą do filmików i stron internetowych przydatnych w nauce języków obcych. Opis kilku z nich znajdziecie poniżej:

Strony internetowe:

 • Słowniki internetowe diki.pl i ling.pl
 • Strona wordki.pl do nauki angielskich słówek
 • Busuu.com – świetna strona do nauki angielskiego i innych języków obcych
 • Duolingo – świetny serwis do nauki angielskiego (dostępny też w wersjach na urządzenia mobilne)

Apki mobilne:

 • English Grammar Checker – do sprawdzania angielskiej gramatyki
 • Spelling Bee – nauka angielskiej ortografii
 • Język angielski twistery – łamańce językowe

Piosenki i filmy z YouTube:

 • Shake Break, Move your Legs, Count to 10, Alphabet Song, Seasons, Shapes
 • Angielski do matury – praktyczne porady egzaminatora maturalnego

20130926_IMG_8112

Podzielcie się z nami zdjęciami z obchodów Europejskiego Dnia Języków w Waszej szkole!


Autorami oryginalnego artykułu, który ukazał się na blogu Superbelfrzy.edu.pl rok temu, są Agnieszka Kubiak – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Administratorka szkolnej strony internetowej. Szkolna koordynatorka projektów eTwinning, Comenius, Szkoła z klasą 2.0. Pasjonatka nowych technologii, szczególnie narzędzi internetowych przydatnych w pracy dydaktycznej z dziećmi. Należy do Superbelfrów RP.
oraz
Marcin Zaród – anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Jeden z pomysłodawców tarnowskiej Fabryki Przyszłości. Latarnik Polski Cyfrowej. Latarnik Polski Cyfrowej. Entuzjasta nowoczesnych technologii. Należy do Superbelfrów RP.  Autor zdjęć wykorzystanych w artykule.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “Europejski Dzień Języków z kodami QR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content