Inspiracj@ eduzmiany

Superbelfrzy…….jak to możliwe, że „wertując” tylekroć wcześniej Internet nigdy Was nie spotkałam? I prawdę mówiąc już nie pamiętam, jakim sposobem trafiłam na tę stronę, ale teraz to nieważne. Można powiedzieć, że to „odkrycie” zmieniło wiele w mojej pracy. Zawsze chciałam, aby dla moich uczniów komputer i Internet nie były wyłącznie źródłem mało rozwijającej rozrywki. Poznanie programów i stron opanowanych przez superbelfrów powinno mi pomóc zrealizować moje plany. Mogę – z pewną nieśmiałością 😉 stwierdzić, że już pomaga. Zainspirowana pomysłami i realizacjami, z którymi się spotkałam na stronach Wiesi Kopf, czy Jolanty Okuniewskiej przystąpiłam do działania. Na początek, kilka tygodni temu  założyłam szkolnego bloga. Po raz pierwszy w życiu! http://sp20cyfrowa.blogspot.com/

Zawarte w nim informacje mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa uczniów w Internecie, uświadomić, że nie można ot tak sobie kopiować i wklejać wszystkiego „jak leci”, a także zachęcić dzieci do szeroko pojętej gamifikacji. Blog ten posłużył także jako platforma współpracy z uczniami podczas realizacji projektu edukacyjnego „Rady na odpady”. Moi uczniowie, po krótkiej instrukcji poznali zasady tworzenia książeczek 3D, których przykłady można obejrzeć na wspomnianym blogu. Powstawały także chmury wyrazowe i prezentacje. Na potrzeby projektu opracowałam swoją pierwszą grę http://learningapps.org/332598 Ależ byłam z siebie dumna!

Za szkolnym blogiem przyszedł czas na bloga klasowego. http://klasaabloguje.blogspot.com/ Moi uczniowie nie mają jeszcze 7 lat (klasa jest złożona w większości z 6-latków), ale już podejmują pierwsze próby komentowania. Chętnie korzystają z linków do gier, które dla nich zamieściłam. Razem z rodzicami oglądają pokazy zdjęć w klasowej galerii. Mam nadzieję, że wraz z nowym rokiem szkolnym ich aktywność bardziej wzrośnie, a ja już mam pomysły, jak wskazywać im drogę „przez zabawę do nauki”. Oczywiście za pomocą narzędzi TIK.

Tym, co cieszy mnie najbardziej jest fakt, że „tikowanie” pozwoliło mi na poznanie wielu nowych aplikacji, które wzbogaciły mój warsztat pracy. Nie uważałam siebie za laika, ale jeszcze miesiąc temu nie miałam pojęcia o chmurach wyrazowych, książeczkach 3D, wirtualnych dyskach, widgetach, grach edukacyjnych (przykładem niech będzie Sumdog), pokazach zdjęć…… i wielu, wielu innych. Co tu dużo mówić o blogowaniu też nie miałam pojęcia. Nie sądziłam też, że „spotkam” tylu fantastycznych, „zakręconych” nauczycieli. Oczywiście jest to poznanie jednostronne, bo przecież ci wszyscy superbelfrzy, których dorobek mnie zainspirował  nie mają pojęcia o moim istnieniu! (Już mają! przyp.adm.)

Nadchodzą wakacje, czas odpoczynku dla dzieci i nauczycieli. Chciałabym, aby we wrześniu w mojej szkole TIK „wybuchł” ze zdwojoną siłą. Może uda mi się zachęcić koleżanki, aby razem ze mną rozpoczęły „edutikowanie”? Ja w każdym razie mam takie plany……

Print Friendly, PDF & Email
Barbara Benisz
Latest posts by Barbara Benisz (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

9 thoughts on “Inspiracj@ eduzmiany

 • 18 czerwca 2013 o 06:21
  Permalink

  Wow, gratulacje „zarażenia” eduzmianami… No to teraz niesiemy ten eduzmieniaczowy kaganek razem… Zachęcajmy dalej… Oby i TIK wybuchł, i kreatywność wybuchła, to może się nudę i rutynę uda schować głęboko w piach.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2013 o 06:28
  Permalink

  Barbaro… parafrazując „jak to możliwe, że Superbelfrzy wertując internet dotąd nie spotkali Ciebie?” Mam nadzieję, że szybko nadrobimy tę stratę bo jestem zachwycona Twoimi blogami i tym co robisz z dzieciakami. Dziękuję za ten tekst i zapraszam do grupy Superbelfrzy Mini. Tam razem codziennie „wybuchamy” TIK i uczymy się od siebie. Było by nam niezmiernie miło, gdybyśmy mogli uczyć się od Ciebie.
  Do zobaczenia 🙂

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2013 o 15:47
  Permalink

  WITAJ i ROZKWITAJ 🙂 Teraz z nami to dopiero nabierzesz rozpędu. Bardzo się cieszę.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2013 o 16:02
  Permalink

  Takich zapaleńców tu nam potrzeba 🙂 Brawo.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2013 o 16:48
  Permalink

  No i właśnie mamy pierwszy dowód na to, że warto robić to, co robimy w Superbelfrach. Jesteś Basiu żywym przykładem, iż ucząc się z porządnych blogów i opisów można samemu powodować eduzmiany. Masz coś, czego wielu nauczycieli już nie ma – CHCE Ci się.
  Dziękujemy i prosimy o jeszcze! 🙂

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2013 o 19:01
  Permalink

  Pięknie Wam wszystkim dziękuję za miłe słowa 🙂

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2013 o 19:15
  Permalink

  Basiu, bardzo się cieszę, że Cię zainspirowaliśmy. Dzięki Tobie zmieniamy oblicze szkoły, a na tym bardzo nam zależy. Powodzenia.

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2013 o 19:44
   Permalink

   To ja Ci dziękuję. Powinnam mieć założoną blokadę ograniczającą czas spędzany na Twojej stronie 🙂 Ale nie mogę się oderwać 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content