Kanały edukacyjne na You Tube, czyli gdzie można się uczyć w sieci

Oto krótki przegląd kanałów edukacyjnych na YT, z których warto korzystać i  które warto  upowszechniać wśród naszych uczniów.  Prawdą jest , że wielu z nich korzysta z otwartych zasobów, nie zawsze jednak wybierając to, co wartościowe.

Warto rozwijać w uczniach  ich własną odpowiedzialność za proces uczenia się, który tak naprawdę będzie trwał całe życie, a nawyki, które ukształtujemy jako nauczyciele, będą bezcenne – mam na myśli pracę na zasobach ucznia, motywowanie, zaciekawianie nauką, uczenie krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, pokazywanie, jak mądrze korzystać z zasobów internetu, czyli umieć znaleźć to, co wartościowe w informacyjnym szumie.
Małgorzata Brodecka – tworzy piosenki biologiczne, a także zamieszcza materiały powtórkowe z biologii przygotowane w bardzo ciekawy, a zarazem zrozumiały sposób. Zaczynam przegląd od Małgosi, bo mam szczęście współtworzyć z nią nasze liceum.

Pan Belfer   – kilkanaście filmów na jego kanale na YT rozjaśni wszystkie niejasności ze świata chemii i pomoże w powtórce przed sprawdzianem i testem.

Pistacja Matematyka – videolekcje z matematyki na YT to jest to! Podzielone na działy, przygotowane w zrozumiały i ciekawy sposób z pewnością rozwiną kompetencje matematyczne naszych uczniów.

Matemaks –  powtórki matematyczne przede wszystkim do matury. Ulubiony kanał licealistów.

Arlena Witt – lekcje języka angielskiego w ciekawy i bliski życiu sposób to coś dla tych, którzy marzą o tym, by rozwinąć swe kompetencje językowe

BBC Learning English  – nauka języka angielskiego z brytyjską telewizją. Ciekawie i profesjonalnie.

Khan Academy Polski – światowej klasy edukacja dla wszystkich, materiały przygotowane przez fachowców z różnych dziedzin (matematyka, nauki ścisłe, ekonomia i finanse, nauki humanistyczne i sztuka, informatyka). Warto skorzystać z bogatych zasobów!

Uwaga! Naukowy bełkot – ciekawe fakty ze świata nauki,przygotowane w bardzo profesjonalny sposób.

Pasja informatyki – dzięki filmom zgromadzonym na YT informatyka nie jest już tak skomplikowana, jak może się wydawać.

Zakręcony belfer – Asia Krzemińska – twórcza i inspirująca łódzka polonistka nie tylko prowadzi popularny blog, ale także kanał na YT. Koniecznie zajrzyjcie tutaj po inspiracje dotyczące lekcji i narzędzi sprawiających że edukacja jest ciekawsza.

Historia na szybko –  edukacja historyczna przygotowana przez Thrashing mad pl, ulubiony kanał wielu licealistów.

Webinaria Superbelfrzy Nocą – kilkadziesiąt nagrań dla nauczycieli, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje m.in. w zakresie tik, czy po prostu zainspirować się. Must see!

Teraz Edukacja –  znajdziesz tu materiały dotyczące nowoczesnych metod i narzędzi nauczania i uczenia się, porady praktyków i pomysły na zmiany w edukacji.

Uniwersytet SWPS – wykłady z różnych dziedzin – m.in. zarządzania, psychologii, kultury prowadzone przez specjalistów – warto sprawdzić.

TEDed – podobnie jak TED upowszechnia idee, tak TEDed dzieli się animacjami edukacyjnymi w języku angielskim. Fantastyczna baza do wykorzystania w pracy z młodzieżą.

Inne inspiracje dla twórczych nauczycieli znajdziesz tutaj – kliknij!

Zdjęcie promujące powyższy post pochodzi z canva.com

Oktawia Gorzeńska jest dyrektorką 17 LO  w Gdyni – Szkoły z mocą zmieniania świata według Fundacji Ashoka, koordynatorką projektów, trenerką, członkinią grupy Superbelfrzy RP oraz autorką bloga www.eduzmieniacz.com  Uważa, że szkoła powinna być bliska życiu i doskonalić kompetencje społeczne, dlatego razem z uczniami realizuje projekty zmiany społecznej. Chętnie dzieli się swą wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami, także spoza sektora edukacji. W 2015 roku zdobyła tytuł Eduinspiratora w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez FRSE. W 2017 roku została uczestniczką Leadership Academy for Poland.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

5 thoughts on “Kanały edukacyjne na You Tube, czyli gdzie można się uczyć w sieci

 • 3 lipca 2018 o 11:08
  Permalink

  Kanał do nauki

  youtube.com/watch?v=w8uJs0k9Vbc&list=PLYyq9mI_bsnxVzAHcK30KxDZ5b7jBbpic

  Odpowiedz
 • 13 lipca 2018 o 13:31
  Permalink

  Witam serdecznie 🙂 jako nauczyciel języka niemieckiego mogę gorąco polecić kanały YouTube:
  – „Angielski to mus, niemiecki Twój plus” – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, a pojawią się wykłady na praktycznie każdy temat gramatyczny i leksykalny 🙂
  – „Niemiecki w parę minut”
  Mamy tutaj w bardzo prosty sposób przedstawione zagadnienia, krótko i przejrzyście. W sam raz na lekcję, bądź pracę domową 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content