Krzyżówkowy szał

Naukowcy twierdzą, że rozwiązywanie krzyżówek jest jednym z ćwiczeń intelektualnych, które w dużym stopniu wpływa na naszą pamięć i sprawność umysłową. Rozwija inteligencję i  pomaga szybciej przywołać i zapamiętać pewne rzeczy. Dla niektórych jest to niezwykle relaksująca i odprężająca aktywność.

Dlaczego zatem nie wykorzystać jej na lekcjach? Z pewnością wszyscy przynajmniej raz dali swoim uczniom krzyżówkę do rozwiązania. Na pewno macie swoje sposoby na tworzenie krzyżówek i znacie różne stronki generujące krzyżówki według własnego pomysłu. W związku z faktem, że u nas w grupie pojawił się temat generatorów krzyżówek postanowiłam zebrać je w jednym poście.

Oczywiście w internecie znajdziemy wiele anglojęzycznych generatorów krzyżówek, ale jest też strona polska, przeznaczona specjalnie dla nauczycieli na portalu Świat Nauczycieli. Znajdziecie na niej dokładny opis, jak stworzyć krzyżówkę. Gotową możemy zapisać jako obrazek lub plik tekstowy. Bardzo proste w obsłudze narzędzie.

Lubię pracować interaktywnie, dlatego preferuję generatory krzyżówek, które umożliwiają rozwiązywanie krzyżówek także online, a także pobranie linku lub kodu embed. Proponuję kilka sprawdzonych przeze mnie generatorów:

 • na portalu ClassTools   – bardzo proste w obsłudze narzędzie i posiadające zdecydowanie najwięcej możliwości. W pustych okienkach wpisujemy najpierw tytuł naszej krzyżówki a potem zawartość krzyżówki w określony sposób: pytanie*odpowiedź i ponownie po enterze w ten sam sposób kolejne hasła. Zatwierdzamy klikając Submit i przechodzimy do gotowej krzyżówki online. Stąd możemy pobrać link lub kod embed (share) oraz w wersji bezpłatnej możemy jeszcze pobrać krzyżówkę jako pdf.
 • na portalu TeachersCorner – też dość prosty generator. W puste pola wpisujemy tytuł, instrukcję oraz według podanego schematu: rozwiązanie/pytanie. W celu zatwierdzenia klikamy Make crossword puzzle. W wersji bez logowania możemy pobrać tę krzyżówkę jako obrazek lub pdf. Online możemy korzystać zaraz po wygenerowaniu krzyżówki w nowym oknie. Skopiowanie linku przenosi nas do pustego kreatora.
 • na portalu Crossword Labs –  jeśli o mnie chodzi, to najbardziej przyjazny generator. Prosto i szybko. Po wygenerowania krzyżówki możemy pobrać link (share) i rozwiązywać online lub pobrać w postaci pliku pdf lub word. Edycja bardzo prosta poprzez wpisanie tytułu i treści według podanego schematu, czyli: odpowiedź (spacja) pytanie i tak w każdej linijce.

Jedyne, czego brakuje mi w tych generatorach to braku możliwości wygenerowania automatycznego hasła, który byłby rozwiązaniem.

Dla moich kolegów i koleżanek z grupy oraz dla wszystkich naszych sympatyków przygotowałam krzyżówkę, dotyczącą członków grupy SBRP. Ciekawe, czy uda Wam się znaleźć wszystkie odpowiedzi 😉 Do dzieła!

https://crosswordlabs.com/view/superbelfrzy-rp 

Jeśli Wam mało, to w kolejnym wymienionym przeze mnie generatorze przygotowałam krzyżówkę dotyczącą ulubionych superbelferskich stron i aplikacji – sprawdź się, czy znasz ich nazwy:

A może znacie inne fajne i sprawdzone generatory krzyżówek?  Podzielcie się z nami linkami 😉

Print Friendly, PDF & Email
Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

7 thoughts on “Krzyżówkowy szał

 • 6 lutego 2017 o 04:39
  Permalink

  Tak. Prosta, interaktywna i z hasłem -LearningApps. Do pobrania różne rodzaje linków, kod QR.

  Odpowiedz
  • 6 lutego 2017 o 11:40
   Permalink

   Taak! właśnie to prawda! LearningAppsy to w ogóle kombos i taki funpack, o którym też tu pisałam. Dlatego w sumie wszystkie generatory krzyżówek u mnie zeszły na drugi plan od kiedy są learningappsy i one mają to czego te z artykułu nie mają, czyli można hasło wyczytać – tak jak napisałaś.
   Ale dla urozmaicenia zawsze warto znać też inne generatory 😉
   Dzięki za komentarz! Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • 6 lutego 2017 o 11:42
   Permalink

   No rzeczywiście, jak mogłam nie wspomnieć?
   Dziękuję za inspirację i na pewno wykorzystam! Jest świetna i przejrzysta i prezentuje się super!
   W ramach zadośćuczynienia dzisiaj wygeneruję jakąś 😉

   Odpowiedz
  • 6 lutego 2017 o 20:06
   Permalink

   Żeby móc utworzyć krzyżówkę trzeba się zarejestrować prawda?
   Podobnie jak w learningappsach.
   Ja w artykule opisałam takie szybkie generatory nie wymagające posiadania konta. Co oczywiście nie oznacza, że pozostałe nie są godne uwagi. Mając konto gromadzimy swoją bazę. Coś za coś, kto co lubi . Super, że mamy w czym wybierać.

   Odpowiedz
 • 7 lutego 2017 o 15:38
  Permalink

  Trzeba. Jak w LearningApps, które nota bene jeden z filarów naszego zespołu niegdyś tłumaczył na polski.
  Oczywistym jest, jakie daje to możliwości.
  Tak polityka i charakter narzędzia.
  Już niebawem nowa wersja Edukatora z całą masą nowych narzędzi i możliwości. Będzie można krzyżówki umieszczać w testach i system będzie poprawność krzyżówki oceniał i punktował. Dla przykładu i na temat. 🙂
  Pozdrawiam Superbelfrów, a Marcina Polaka w szczególności.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2020 o 22:30
  Permalink

  Czy znacie jakis generator ktory dalby mozliwosc zobaczenia wynikow online? ( a moze jeden z podanych wyzej?) Dziekuje

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content