Międzykulturowe Tabletorium Językowe – projekt uczniów z Polski i Zambii

 

Pomysł na projekt

Pomysł na projekt powstał w wyniku zainteresowania moich uczniów zjawiskiem afrykańskich „dzieci ulicy” i problemami, z jakimi muszą się oni borykać. Jako ambasador programu English Teaching miałem możliwość sfinansowania projektu w sposób, jaki tylko moi gimnazjaliści chcieli, dostaliśmy duże pole manewru, bez sztywnych ograniczeń ramowych. Chcieliśmy nawiązać współpracę z dziećmi ulicy i pracować z nimi online wspólnie ucząc się angielskiego, poznając nawzajem nasze „światy” – takie było zamierzenie. I tak się wszystko zaczęło.

Fundacja Usłyszeć Afrykę

Zaczęło się od kontaktów z Fundacją Usłyszeć Afrykę, dzięki której nawiązaliśmy współpracę z ośrodkiem dla dzieci ulicy z Lusaki w Zambii. Dyrektorem ośrodka Home of Hope okazał się Polak, Jacek Rakowski, który od 13 lat pracuje jako streetworker na ulicach afrykańskich miast takich jak Lusaka, Nairobi, Kitwe, Kabwe.

Tablety i Internet

Do realizacji projektu zakupiliśmy tablety oraz zainstalowaliśmy łącze internetowe w Home of Hope. W ramach grantu będziemy opłacać także rachunki za Internet w Zambii przez czas trwania tego projektu (1.10-30.06). W projekcie udział bierze 10 uczniów (5 z Polski i 5 z Zambii) i każdy z nich otrzymał tablet. Sprzęt do Lusaki zabrały ze sobą wolontariuszki Fundacji, co było bezpiecznym sposobem na dostarczenie ich na miejsce.

zambiaa_013

 

Warunki pracy w ośrodku

Trzeba wspomnieć tu o warunkach w jakich pracować będą Zambijczycy: jest to kontener, który służył wcześniej jako magazyn na “różne” rzeczy. Jacek Rakowski, dyrektor ośrodka, pisze: „Ośrodek zaczął działanie w 1998 od takich właśnie 3 kontenerów postawionych w polu. 2 są wciąż na terenie naszej posesji, która jest bardzo mała. Notorycznie mamy zbyt wiele dzieci i zbyt mało miejsca dla nas wszystkich. Nawet biura nie mam dla siebie, każde wolne miejsce jest już zajęte na jakieś potrzeby – w większości na miejsca do spania dla dzieciaków, ktorych mamy prawie 60 poukladanych w 6 sypialniach. Ten kontener był naszym magazynem na różne nie spożywcze rzeczy, które udało nam się pociskać gdzie indziej. I tak powstało tabletorium. Nie mamy jeszcze pieniędzy na nowe siły i krzesła, te na zdjęciach pożyczyłem od parafii”.

20141001_163144_richtonehdr

afryka2_001

 

„Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”

„Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma” pisze Jacek – kontener to jedyne miejsce jakie mogliśmy zaadoptować na potrzeby programu unikając dużych inwestycji, na które zwyczajnie nie mamy środków. Nasz ośrodek jest domem dla chłopców. Są oni w różnym wieku, od 6 do nawet 19 lat. Wielu starszych chłopców uczy się w innych klasach i w innych szkołach, a zajęcia mają w różnych godzinach, wiec trudno nam zebrać ich w jednym miejscu o tym samym czasie, chyba że późnym popołudniem. Na dodatek jeszcze mamy inny system edukacyjny, właśnie rozpoczął się ostatni (3) semestr roku i od przyszłego tygodnia rozpoczynają się egzaminy końcowe, które potrwają ponad miesiąc. I do tego dzieciaki też muszą się przygotować.

Pierwsze działania projektowe

W przyszłym tygodniu uczniowie rozpoczynają pierwsze działania projektowe – będą to wspólne prezentacje tworzone na dysku google. Za to głównym narzędziem i miejscem, które służyć nam będzie do kontaktowania się jest platforma edmodo.com – pierwsze wpisy uczestników już także się pojawiły. Dziś otrzymaliśmy jeszcze informację, że na przełomie listopada i grudnia polskich uczniów biorących udział w projekcie odwiedzi poseł Pan Killion Munyama, który urodził się w Zambii a od 30 lat mieszka w Polsce. Zrobimy wtedy wideo-konferencję i jeszcze parę innych ciekawych rzeczy.

Mam cichą nadzieję, że doświadczenie jakie zbiorą moi uczniowie w trakcie realizacji tego projektu pomoże im trochę zrozumieć świat w jakim żyją dzieci ulicy. Naszym głównym zadaniem jest przede wszystkim wsparcie zambijskich uczniów w ich rozwoju językowym i posługiwaniu się nowoczesnymi narzędziami online – co mamy nadzieję chociaż troszkę pomoże im w trudnym egzystowaniu i przysłuży się na przyszłość. Ogólnie zapowiada się ciekawy rok szkolny 🙂

Śledźcie nas na blogu: https://tabletorium.wordpress.com/

 

Print Friendly, PDF & Email
Łukasz Rumiński
Latest posts by Łukasz Rumiński (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Międzykulturowe Tabletorium Językowe – projekt uczniów z Polski i Zambii

  • 11 października 2014 o 20:47
    Permalink

    Bardzo ciekawa i pouczająca lekcja dla nas wszystkich. Będę zaglądać, trzymam kciuki za taka piękną wychowawczą inicjatywę. Gratulacje i podziw.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content