Niech MOOC będzie z Tobą

coursera

Jeśli pierwszy raz w życiu spotykacie się z terminem MOOC, to dzisiaj jest ważny dzień w Waszym życiu. Dzień otwarcia nowych możliwości i szans. A wszystko dzięki MOOCom.
Co to są MOOCe? To skrót od angielskiego zwrotu Massive Open Online Course, czyli Masowy Otwarty Kurs Internetowy. Najpopularniejsze portale tego typu to Coursera, EdEx oraz FutureLearn. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że kursy oferowane są najczęściej bezpłatnie, a opłaty pobiera się jedynie za wydanie certyfikatu ukończenia. Ale przecież nie każdy potrzebuje certyfikatu – często najważniejsza jest sama wiedza. I to na najwyższym, światowym poziomie. W Polsce ta forma zdobywania wiedzy i umiejętności wciąż raczkuje, podczas gdy na zachodzie z otwartych kursów korzystają zarówno nastolatkowe, studenci, jak i seniorzy. Co więcej, ukończone kursy na MOOCu są na niektórych zachodnich uniwersytetach podstawą do zaliczeń całych przedmiotów,

Gdzie szukać przyczyny małej popularności MOOCy w Polsce? Główna bariera to konieczność znajomości języka angielskiego. Do tej pory nie istnieje żaden kurs  prowadzony w języku Reya i Kochanowskiego. Dlaczego? Może to dowód na zamknięcie polskich szkół wyższych na światowe trendy, a może obawa przed dzieleniem się wiedzą.

Zamiast rozpisywać się o zaletach MOOCy, proponuję po prostu zapisać się na jeden z dostępnych kursów. Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo rozpoczynają się dwa doskonałe kursy. Jeden z nich pozwala właśnie szlifować znajomość języka angielskiego, a drugi zgłębiać tajniki kodowania w darmowym programie Scratch.

Ucz się angielskiego u najlepszych

Jeśli ktoś jeszcze nie zarejestrował się w FutureLearn na kursie angielskiego (najlepszy kurs darmowy od lat) pt. Exploring English Language and Culture, to zachęcam żeby to zrobił teraz, bo nowa edycja właśnie DZISIAJ startuje.

futurelearn

Nie chodzi tylko o uczenie się angielskiego jako takiego, ale o samo wzięcie udziału (pierwszy raz w życiu dla większości z Was) w fenomenie, który nosi nazwę MOOC (Massive Open Online Courses). To kiedyś może być jedno z najlepszych narzędzi do zdobywania nowych umiejętności na kursach prowadzonych przez topowych wykładowców najlepszych uniwersytetów świata (choćby Stanfordu czy MiT).

Warto spróbować, a nie pożałujecie. Samo zapisanie się na kurs powoduje, że także po zakończeniu “wykładów” macie przez cały czas dostęp do wszystkich materiałów, zatem wcale niekoniecznie trzeba mieć w tej chwili dużo czasu – można się zapisać, a uaktywnić dopiero w dogodnym dla nas czasie.

Oto link do kursu: Exploring English Language and Culture

 

Naucz się kodować w Scratchu

scratch

Jeśli język Szekspira nie jest dla Was problemem, warto wziąć udział w kursie kodowania w  Scratchu. Kurs został opracowany przez Harvey Mudd College.  Scratch to platforma opracowana przez fachowców z jednego z najlepszych uniwersytetów technicznych na  świecie, czyli MIT  (Massachusetts Institute of Technology). Pozwala ona w bardzo prosty sposób  utworzyć własny program komputerowy, a nawet grę. Scratch wykorzystywany jest m.in. w  projekcie Mistrzowie Kodowania,  w którym gry i programy tworzą nawet uczniowie klasy 1-3 polskich szkół podstawowych.

Oto link do kursu: Programming in Scratch

Dlaczego możliwości samodzielnego zdobywania wiedzy i uczenia się z wykorzystaniem dostępnych zasobów jest taka ważna? Nie tylko dlatego, że jest to jedna z kluczowych kompetencji XXI wieku, ale także dlatego, że szacuje się, iż 60% uczniów polskich szkół w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Co za tym idzie, żaden polski uniwersytet nie oferuje też studiów w tym zakresie. Zatem może się okazać, że jedynym sposobem na szybkie zdobycie wiedzy w nowopowstałej dziedzinie będzie właśnie któraś z platform Masowych Otwartych Kursów Internetowych.

Zatem niech MOOC będzie z Wami.


 

Marcin Zaród jest anglistą i członkiem grupy Superbelfrzy RP i jednym ze współtwórców tarnowskiej Fabryki Przyszłości. W 2014 zdobył tytuł Nauczyciela Roku. Pracuje w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Szkoli nauczycieli i jest ekspertem w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej. Nagrywa filmiki z poradami dla uczniów. Prowadzi fanpage facebook.com/angielskidomatury

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “Niech MOOC będzie z Tobą

 • 2 lutego 2015 o 13:42
  Permalink

  Dziękuje bardzo za futurelearn.com już się zarejestrowałem i zaczynam naukę od dziś, na początek English

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2015 o 14:05
  Permalink

  Tak, polecam 😉 Sam biorę udział w jednym kursie Pythona, i nawet konieczność siedzenia czasami ze słownikiem w ręku nie odstrasza. Jest tylko wyzwaniem do lepszej nauki angielskiego…

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2015 o 13:32
  Permalink

  Dzięki za podpowiedź, chętnie skorzystam
  Już od dawna jestem zwolenniczką kursów internetowych dla nauczycieli. Mieszkając na wsi bardzo to mi ułatwia zdobywanie wiedzy.
  A można sporo znaleźć w języku polskim.
  Np. wydawnictwo operon prowadzi akademię ortograffiti, gdzie różne kursy skończyło już tysiące nauczycieli (sama mam 4, w tym praca z uczniem zdolnym i rozwijanie kreatywności). Są to kursy darmowe, lub płaci się za egzamin. Szereg kursów jest dostępnych na moodle.etwinning.pl dla nauczycieli zarejestrowanych w programie etwiinning. Są to darmowe kursy, trwają tydzień i każdego dnia są do wykonania zadania, po zapoznaniu się z materiałem.
  Polecam i pozdrawiam, Kasia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content