Nowe technologie w służbie tradycji

szkoła TAKBy pracować w oparciu o nowe technologie, szkoła wcale nie musi posiadać bogatej i nowoczesnej infrastruktury komputerowej. Można poprosić uczniów, by przynieśli swoje urządzenia (rozwiązanie BYOD – Bring Your Own Device).
Aby przeprowadzić w szkole TAK w Opolu multimedialny konkurs wiedzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości wystarczył jeden smartfon z dostępem do Internetu na kilkuosobową grupę.

Czekające na uczniów zadania zostały ukryte pod postacią kodów QR, więc młodzież musiała zaopatrzyć swoje smartfony w odpowiednią aplikację pozwalającą na ich odczytanie (QR Droid). Po odkodowaniu zadań gimnazjaliści poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące historii Polski oraz osoby Józefa Piłsudskiego. Mogli w tym celu korzystać z otwartych zasobów internetowych. Pytania były różnorodne – wynikały z treści komiksów historycznych, zdjęć, ilustracji, pieśni patriotycznych. Podsumowaniem konkursu był interaktywny test (kahoot), podczas którego uczniowie wykorzystując swoje smartfony udzielali odpowiedzi na pojawiające się na multimedialnej tablicy pytania.


Fot. Adrian Czopowik


Autor jest nauczycielem historii, wos i geografii w ZS TAK w Opolu. W swojej pracy dydaktycznej bada możliwość zastosowania komiksów i technologii informacyjnej.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content