Pomysły na prezenty od techno-eduwariata

Zestaw KANO
Zestaw KANO

Grudzień przed Wigilią to pora, gdy gawiedź masowo:
a) rzuca się do sklepów w poszukiwaniu prezentów
b) przeszukuje odmęty sklepów internetowych w tymże samym celu 🙂

Zobaczcie, jakie propozycje przygotowałem dla tych z Was, dla który prezent kupowany dziecku ma być jednocześnie inwestycją w jego edukację nakierowaną na tzw. umiejętności XXI wieku.

miejsce nr 5) Komputer  Pi Zero – Jeden z najtańszych obecnie na rynku, jeśli nie najtańszych, mini-komputerów.  Pi Zero to następca Raspberry Pi, czyli praktycznie kompletny komputer – wystarczy podłączyć go do zasilania za pomocą przewodu mikro-USB, podłączyć klawiaturę i myszkę oraz monitor (złącze mini HDMI). Z racji jego niskiej ceny, wiadomość o tym mini-komputerze często pojawia się w mediach brytyjskich przy okazji informacji o wprowadzeniu nauki kodowania już od pierwszych klas szkoły podstawowej. Poza standardowymi możliwościami używania go np. do przeglądania internetu, umożliwia uruchamianie m.in. takich aplikacji jak Scratch lub Minecraft. Co ciekawe,  w grudniu do magazynu MagPi komputer ten był dodawany za tzw. „darmo” (czyli płacimy za cenę magazynu – równowartość ok. 5 dolarów). Więcej informacji o Pi Zero TUTAJ.

miejsce nr 4) Zestaw KANO – KANO (patrz zdjęcie powyżej) to coś więcej niż tylko płytka z mikroprocesorem. Twórcy tego startupowego projektu, z którymi spotkałem się rok temu w Helsinkach na Festiwalu Edukacyjnym OPPI, gdzie prezentowali swój pomysł, oddają do naszej dyspozycji urządzenie wyposażone w klawiaturę z touchpadem, które wystarczy podłączyć do monitora, aby w pełni z niego korzystać. Wraz z KANO otrzymujemy też instrukcję pozwalającą na przykład uczyć się kodowania przez modyfikowanie gry Minecraft. Cena – 100 dolarów.

miejsce nr 3) MaKey MaKey – urządzenie, dzięki któremu możemy na przykład zagrać ulubioną melodię na… bananach czy papryczkach. Wystarczy tylko podłączyć parę kabelków, zakodować przypisane funkcje do odtwarzania odpowiednich nut (na przykład korzystając ze Scratcha) i… gotowe. Doskonała zabawa oraz ćwiczenie kreatywności. Urządzenie w wersji nieco uproszczonej można kupić za ok. 200 zł – na przykład w sklepie Botland. Zobaczcie sami –

miejsce nr 2) Roboty:

a) Finch –  Robot, którego programowanie odbywa się za pomocą znanej bywalcom naszego bloga i fanpage’a platformy Scratch. Więcej o tym, jak mogą wyglądać zajęcia z programowania robotów Finch w relacji z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej TUTAJ. Robot dostępny na stronie producenta za ok. 100 dolarów – patrz TUTAJ.

b) Makeblock mBot-Blue – Prosty w montażu robot, którego cena to ok. 380 zł. Można go programować w Scratchu lub z wykorzystaniem systemu Arduino. Dostępny m.in. w programie Robopaczka – więcej informacji TUTAJ.

miejsce nr 1) Okulary typu Google Cardboard – dostępne np. w sieci Netto za ok. 19 zł. lub na Allegro za ok. 20-30 zł. (chińskie odpowiedniki). Po włożeniu w nie smartfona z pobranymi darmowymi apkami, okulary przyłożone do twarzy zamieniają się w stację rzeczywistości wirtualnej. O ile tylko nasz smartfon będzie dysponował odpowiednią rozdzielczością, wrażenia nie odstają od profesjonalnych systemów do rzeczywistości wirtualnej typu Oculus Rift (sprawdzone organoleptycznie). Dostępne aplikacje pozwalają na przykład na przeniesienie się w przestrzeń kosmiczną i spojrzenie na Układ Słoneczny z kosmosu, jazdę rollercoasterem (warto wcześniej nie obciążać żołądka nadmiernym jedzeniem) lub zrobienie trójwymiarowego zdjęcia w formie panoramy.

Zrzut ekranu 2015-12-19 19.37.12

Poza konkurencją (z racji ceny – ok. 1500 zł) – dla tych, którzy nawet lukrowanie świątecznych ciasteczek chcą zamienić w naukę kodowania, proponuję Lego Mindstorms. To zestaw klocków wyposażonych w mikroprocesor i czujniki, za pomocą którego możemy stworzyć na przykład automat do rysowania wzorów na ciasteczkach. Jak go zbudować i zaprogramować przeczytacie TUTAJ.


Marcin Zaród – Nauczyciel roku 2013, członek grupy Superbelfrzy RP, anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, jeden z twórców Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie, ekspert i trener w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej, zdobywca tarnowskiego tytułu Wychowawca roku 2012, latarnik Polski Cyfrowej, twórca szkolnej telewizji internetowej TV.LO, stworzył fanpage szkoły na Facebooku. Prowadzi bloga iporadnik.blogspot.com. Od 4 lat prowadzi grupy facebookowe dla klas, które uczy. Występował na Festivalu Nauki OPPI w Helsinkach, konferencjach Inspir@cje 2013 i 2014 w Warszawie,  Zlotach Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów w Ustroniu i Zakopanem oraz na konferencji Pokazać-Przekazać 2014 w Centrum Nauki Kopernik.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Pomysły na prezenty od techno-eduwariata

  • 20 grudnia 2015 o 02:50
    Permalink

    Spoko przyda się o niektórych nie znałem , ale tekst sformatowany tak sobie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content