PUZZLE na lekcji

 Gerd Altmann/ pixelio.de

Tak sobie myślę, że Puzzle to chyba zna każdy.

Dla mnie są wspomnieniem dzieciństwa i hobby, które pozostało do dziś. Od kiedy pamiętam uwielbiałam układać poszczególne elementy,  które dzięki mnie powoli zaczynały tworzyć  upragniony obrazek. Prawdziwym wyzwaniem stawały się oczywiście te zestawy składające się z 1000 elementów, a dopasowanie ostatniego elementu powodowało, że byłam z siebie naprawdę dumna.

Większość dzieci lubi układać puzzle – kluczem do zmotywowania jest oczywiście obrazek. Jeśli będzie szary i jeszcze na dodatek będzie przedstawiał najbardziej znienawidzoną postać z bajki to układanka pozostanie nietknięta. Ale, jeśli pojawi się na nim najnowszy model lalki Winx albo ulubiony piłkarz – wówczas na efekty nie musimy długo czekać.

Gdy natrafiłam w sieci na program umożliwiający układanie puzzli online , od razu wiedziałam, że jest to świetne narzędzie, któro może uatrakcyjnić nauczanie.

Polecam dwa programy online:

1)   http://www.flash-gear.com/puzzle/  – szybko i sprawnie, bez logowania, bez haseł, wstawiamy zdjęcie z własnych zasobów, wybieramy rozmiar puzzli i działamy!

2)  http://www.jigsawplanet.com – program oferuje nam więcej funkcji niż poprzedni, nie tylko możemy wybrać format puzzli, ale także ilość elementów.  Dodatkową atrakcją jest czasomierz  oraz możliwość wybrania tła . Można się zalogować , ale nie jest to konieczne, aby umieścić puzzle na stronie lub blogu.

Ale przejdźmy do konkretów:  jak można wykorzystać PUZZLE na lekcji języka obcego, biologii, geografii czy też historii?

A można i mam nawet kilka propozycji!

Możemy sami przygotować jakiś obrazek związany tematycznie z lekcją, a następnie wykorzystać puzzle online do połączenia zabawy z nauką. Czyli ? Jeśli możemy mieć zajęcia akurat w sali komputerowej , wówczas robimy krótki przerywnik , udostępniamy uczniom link z wcześniej przygotowanym przez nas PUZZLE i robimy rozgrywki – kto szybciej odczyta hasło znajdujące się na obrazku ten zdobywa punkty z aktywności – oczywiście możemy nieco utrudnić zdanie i prosić jeszcze o przetłumaczenie danego słowa, zwrotu, zdania na język polski  lub z ułożenia zdań z podanych na obrazku wyrazów. Na lekcji historii na tym obrazku mogą się znaleźć na przykład daty albo wizerunki królów – pomysłów jest tysiące. Chodzi o to, aby wprowadzić element zaskoczenia, frajdy, a przy okazji nauki. Nie każdy, podobnie jak ja,  ma jednak możliwość prowadzenia lekcji w sali komputerowej,  dlatego też możemy wykorzystać PUZZLE jako zadanie domowe obowiązkowe lub tylko dla chętnych, wtedy obrazek może mieć w sobie ukryte polecenie, które uczeń ma wykonać. Każdy uczeń może także otrzymać inny link z innym obrazkiem 😉

Takie zadanie z wykorzystaniem PUZZLE może mieć też wiele etapów, np.

język obcy:  (obrazek przedstawiający piknik rodzinny w parku)

1) ułóż układankę,

2) następnie podaj 5 wyrazów kojarzących się z tym obrazkiem,

3) wybierz dwa wyrazy spośród podanych pięciu i ułóż z nimi zdania.

historia:  (obrazek przedstawiający różne daty)

1) ułóż układankę

2) ułóż daty w porządku chronologicznym

3) wybierz 3 daty i dopisz wydarzenia

Naprawdę pomysłów jest sporo, a dzięki temu uczniowie na pewno chętniej zasiądą do pracy domowej w takiej formie, niż  tradycyjnie w formie pisemnej w zeszycie przedmiotowym lub na kartce.

Czekam na propozycje zastosowania PUZZLI na Waszych lekcjach;)

Print Friendly, PDF & Email
Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “PUZZLE na lekcji

 • 12 listopada 2012 o 07:25
  Permalink

  Brawo ! Żadna formatka, konkretnie i pięknie opisane wykorzystanie narzędzia na różnych przedmiotach. Narzedzie proste i szybkie do zrobienia, satysfakcja natychmiastowa uczniów w różnym wieku. W eTwinningu przygotowujemy puzzle z obrazka, który dostaliśmy od partnerów, albo przygotowujemy puzzle np ze zdjęcia naszej klasy/grupy. Oglądanie zdjęcia wyslanego mailem jest banalne. A jako zadanie jest wyzwaniem. Uczę dzieci małe. Marta, super poczatek.

  Odpowiedz
  • 12 listopada 2012 o 18:19
   Permalink

   W ogóle genialny pomysł na zdjęcie klasowe! Coś zamiast ustawiania na łąweczkach w trzech rzędach 😀

   Odpowiedz
 • 12 listopada 2012 o 14:46
  Permalink

  Dziękuję za podpowiedź, wykorzystam to na lekcji matematyki z moimi klasami. Marto, bardzo mi się podoba Twój pomysł.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 12 listopada 2012 o 17:46
  Permalink

  Dziękuję dziewczyny, podzielcie się także swoimi pomysłami o opiszcie swoje doświadczenia i efekty 😉

  Odpowiedz
 • 12 listopada 2012 o 18:22
  Permalink

  Na Learningapps.org jest wariant takiego puzzlowatego ćwiczenia. Przy okazji uczniowie ćwiczą np porządkowanie czegoś w zbiory – w moim przykładzie (język niemiecki) wybierają spośród podanych rzeczowników nazwy rzek, miasta, produkty spożywcze itd. Po skończonym zadaniu odsłania się obrazek – z tym można dalej coś zrobić.
  Mam nadzieję, że można to zobaczyć:
  http://learningapps.org/display?v=ef95uh0c

  Odpowiedz
  • 12 listopada 2012 o 18:30
   Permalink

   Tak , świetny pomysł! Learningapps to w ogóle studnia interakcji bez dna;) i myślę, że to jest temat na odrębny wpis 😉

   Odpowiedz
 • 13 listopada 2012 o 17:53
  Permalink

  Dzisiaj na kółku informatycznym uczniowie klas IV – VI, tworzyli własne puzzle i byli zachwyceni. Chwalili się również innym koleżankom i kolegom, że oni umieją nie tylko układać puzzle, ale sami je tworzą. Byli z siebie dumni 🙂
  Również na moim blogu umieściłam link do puzzli, które należało ułożyć, aby sprawdzić odpowiedź lub uzyskać podpowiedź do zadania.
  Widziałam, że niektórzy wstawili linki z puzzlami do ułożenia na blogach, które prowadzą.

  Dzięki!

  Odpowiedz
  • 13 listopada 2012 o 19:47
   Permalink

   Beata to świetnie! Suuuper! I fajowy pomysł z tym ukrytym na obrazku zadaniem! Bardzo się cieszę;)

   Odpowiedz
 • 14 listopada 2012 o 20:17
  Permalink

  Puzzle, które zrobili moi trzecioklasiści wykorzystując pobrane z netu zdjęcia herbów polskich miast, były świetnym podsumowaniem dziennego tematu „Z wizytą w najstarszych polskich miastach.” Był fan i nauka równocześnie. 🙂

  Odpowiedz
  • 14 listopada 2012 o 21:09
   Permalink

   I o to chodzi!!!

   Odpowiedz
 • 24 listopada 2012 o 23:55
  Permalink

  Super pomysł, od razu podchwyciłam i zastosowałam jako podsumowanie lekcji przyrody w klasie 5 o krajobrazach pobrzeży Polski. Dzieciaki układały puzzle i rozpoznawały charakterystyczne cechy krajobrazu. Mam zamiar pobawić się z nimi jeszcze, bo chętnie robią to teraz sami. Może wykorzystam do tego szkolną pocztę w Office 365, którą od niedawna testuję, żeby przesyłały sobie linki do zrobionych puzzli.
  Marta, podrzucaj więcej takich stronek. Brawo!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content