Quizizz – aplikacja, która nie pozwala zasnąć

quiziizzPoniedziałek, pierwszy dzień tygodnia, pierwszy dzień pracy po weekendzie. Późne godziny wieczorne, około godziny 23.00. Korzystam z okazji, że we wtorek zaczynam od drugiej godziny lekcyjnej, co w praktyce oznacza, że mogę pospać dłużej, w związku z czym buszuję w sieci.

Tym razem natrafiłam, dzięki grupie niemieckich nauczycieli na Facebooku, na nowe narzędzie do tworzenia quizów: Quizizz (http://www.quizizz.com).

Zaintrygowana hasłem, że wciągający jak Kahoot, postanowiłam nieco bliżej poznać się z aplikacją i przetestować jej działanie.

Od razu mnie wciągnął i zaczarował interfejsem. To świetna alternatywa dla kahoota, jeśli nawet nie konkurencja!
Pierwszy szybki teścik rozegrałem sama z lapkiem i tabletem.  Jednak lepiej testować w grupie.
Wchodzę na grupę Superbelfrzy, sprawdzam w pasku aktywności, kto jest jeszcze „on”. Kilka osób – w sam raz na testy.  Proponuję grę, długo na odzew nie musiałam czekać – natychmiast zgłosiło się 8 ochotników, którzy właśnie mieli iść spać, ale jednak się skusili.
Quiz dla nich ułożyłam dosłownie w 10 minut. Ustawiłam czas na 30 sekund, bo tak samo jak w kahoocie mamy taką możliwość przy każdym pytaniu.
Zabawa była przednia, entuzjazm i pozytywna energia rozsadzały grupę i dziwię się, że nie obudziliśmy tych śpiących :-).

11046834_901735763230530_7400138454965277199_o

Nauczyciele załapali bakcyla, zaraz po grze kombinowali, jak to wykorzystać na lekcjach we wtorek ze swoimi uczniami. Joanna ułożyła quiz dla swoich wczesnoszkolnych, Mariusz dla gimnazjalistów, a pozostali zabrali się za wymyślanie swoich. Ostatecznie dzisiaj w kilku klasach rozegrały się gry edukacyjne z wykorzystaniem quizizz – ku zadowoleniu i uciesze uczniów, którzy z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w grze i chcieli więcej.
Emocje  na lekcjach sięgały zenitu – a czyż właśnie o to nam nie chodzi, aby emocjonalnie zaangażować uczniów na swoich lekcjach, aby widzieć ich z wypiekami na twarzy proszących o jeszcze większą dawkę edukacyjnych doznań ?
To jest klucz do sukcesu – zaintrygować uczniów, wciągnąć ich w zabawę i grę, wtedy nawet nie wiedza, że się uczą – zarazić swoją pozytywną energią – bo jestem pewna, że gdyby nie entuzjazm i pozytywne nastawienie nauczycieli uczniowie nie reagowaliby w ten sposób.

Aplikacja quizizz jest bardzo prosta w obsłudze, rzekłabym – intuicyjna. Bardzo podobna do kahoota, kolorowa i wciągająca. Podobnie, jak w kahoocie uczniowie logują się za pomocą wygenerowanego pinu, podają swoje imię, które jeśli jest  niestosowne lub niecenzuralne możemy natychmiast usunąć (co oczywiście uczyniłam podczas wczorajszych nocnych prób – wybacz DRUID).
Na koniec otrzymujemy zestawienie, które także możemy pobrać w formie pliku Excel, jest dużo bardziej przejrzyste niż w kahoocie.
Podstawowe różnice to możliwość zaznaczenia tylko jednej poprawnej odpowiedzi, pytania mieszają się za każdym razem niezależnie od nas i, co najważniejsze, pytania uczestnicy widzą bezpośrednio na swoim ekranie bez konieczności spoglądania na ekran wyświetlany przez nauczyciela.
Po zakończonym quizie uczestnik widzi na swoim ekranie zestawienie wszystkich swoich odpowiedzi z podanymi prawidłowymi odpowiedziami. Nauczyciel cały czas śledzi postępy uczniów na swoim koncie i ekranie. Gdy czas się skończy – pytanie nie znika, należy udzielić odpowiedzi, ale wówczas za prawidłową odpowiedź uzyskamy tylko 600 punktów.  Gdy zmieścimy się w czasie możliwe do uzyskania punkty mieszczą się w przedziale 700 – 1000 w zależności od naszego refleksu i stanu wiedzy 😉
Czas odmierza przesympatyczny awatarek, który przesuwa się w określonym czasie na górnym pasku ekranu.
quiziiz

Jeszcze nie miałam okazji przetestować jej na uczniach, ale jutro nadrabiam, ponieważ mam lekcje w sali komputerowej, choć marzy mi się otwarte WiFi na lekcji i sprzęt uczniów w działaniu.
——–
Niesamowite doświadczenie doświadczania w grupie eduwariatów, na których zawsze można liczyć, nawet nocą, którzy są otwarci na nowości, edukacyjne nowinki i na wszystko, co pozwoli rozruszać lekcje, pobudzić emocje uczniów i wprowadzić różnorodność do zwykłej lekcji. Taka lekcja staje się niezwykła, ale jakoś wcale się nie dziwię, jeśli tworzą ja tacy niezwykli nauczyciele.
W sumie to nie wiem, czy to normalne czy nie, ale cieszę się, że są tacy ludzie i że są w gronie moich znajomych! W takich warunkach praca nigdy się nie znudzi i raczej nie grozi mi wypalenie, czy też znudzenie.


Marta Florkiewicz-Borkowska  –  nauczycielka języka niemieckiego i zajęć technicznych w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, ekspertka w Centrum Edukacji Obywatelskiej, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, autorka artykułów dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji, prelegentka na konferencjach edukacyjnych. m.in. Inspir@cje oraz IT w edukacji, Zlotach Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów w Ustroniu oraz Spotkaniach Metodycznych w Wodzisławiu Śląskim, współorganizatorka i współprowadząca cykl  webinarów Superbelfrzy Nocą,  absolwentka arteterapii, uczestniczka warsztatów doskonalących i programu Futur Classroom Lab w Brukseli, należy do społeczności Superbelfrzy RP, prelegentka na konferencji TEDxRawaRiver  w Katowicach. Fanka nauki metodą projektu, uczenia przez nauczanie oraz nowoczesnych technologii. Propagatorka wykorzystywania gier planszowych i zabaw aktywizujących w edukacji. Prowadzi dwa blogi:  deutschfun z języka niemieckiego oraz handmade z zajęć technicznych.

Print Friendly, PDF & Email
Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

19 thoughts on “Quizizz – aplikacja, która nie pozwala zasnąć

 • 17 marca 2015 o 21:36
  Permalink

  Narzędzie rzeczywiście świetne. Niestety wczoraj poszłam spać wcześniej jak na eduwariata, ale dziś od razu wypróbowałam na każdym domowym sprzęcie i bardzo mi się spodobało.
  Dla pierwszaków rewelacja jak dodam obrazek i należy podać liczbę sylab, albo głosek w wyrazie, zwierzątka po angielsku albo wiosenne kwiaty. Obudziałaś we mnie eduwariata.

  Odpowiedz
  • 11 kwietnia 2015 o 22:19
   Permalink

   Uczę pierwszaki. Po raz pierwszy widzę taki program. Napisałam krótki teścik. Teraz utknęłam, bo nie wiem, jak go otworzyć . A już jak podać moim smerfom? Na zajęciach komputerowych mam dostep do internetu. jak to ugryźć. Pomóż, proszę. ozon5362o2.pl

   Odpowiedz
   • 12 kwietnia 2015 o 09:49
    Permalink

    Witam, podaję link do instrukcji mam nadzieję, że pomoże 😉 bit.ly/1xXlA70
    pozdrawiam i liczę na informację jak poszło!

    Odpowiedz
 • 17 marca 2015 o 22:11
  Permalink

  Marto – dzięki za bardzo czytelny opis. Zabieram się za quizizz. Ciekawa jestem, co powiedzą moi uczniowie. Wszak Kahoot w naszej klasie to KRÓLOWA!

  Odpowiedz
 • 17 marca 2015 o 22:54
  Permalink

  Dzięki za wspaniałą artykule, to bardzo szczegółowe i opisowe. Użyliśmy Google Translate, aby przekształcić go tak, proszę wybaczyć, jeśli są jakieś błędy.
  Uruchomiliśmy quizizz w zeszłym miesiącu, a odzew był niesamowity, teraz jesteśmy w ścisłej współpracy z nauczycielami, aby było lepiej. Jesteśmy stale dodając nowe funkcje na podstawie informacji zwrotnych otrzymanych od sal lekcyjnych. Jesteśmy szybko uwalniając możliwości, aby dostosować quiz (kolejność pytań, dispaly obrazów, czas itp).
  Bardzo chcielibyśmy usłyszeć jakieś sugestie i opinie z sal w Polsce. Zawsze można do nas na Twitterze (twitter.com/quizizz) lub napisz do nas na contact[at]quizizz.com.

  Daj nam znać, jeśli są jakieś problemy podczas korzystania quizizz w języku polskim?
  Dzięki,
  zespół Quizizz

  Odpowiedz
 • 17 marca 2015 o 23:35
  Permalink

  Ostatni tydzień przed testem szostoklasisty, to gry i zabawy. Co prawda mam już przygotowane Kahooty matematyczne, krzyżówki, sztafety zadaniowe… ale nie zawaham się użyć również Quizizz. Dzięki Marta 🙂

  Odpowiedz
 • 18 marca 2015 o 00:20
  Permalink

  Pierwsze koty za płoty! Na tabletach działało super! Każdy robił w swoim tempie, emocje wielkie. Powiedzieli, że łatwiej niż w Kahoot bo nie trzeba patrzeć na tablicę. No i pokazuje gdzie zrobiło się błąd i jaka powinna być odpowiedź ale w K. też to jest. Trzy razy ten sam quiz i większość poprawiała wyniki. Niektórzy chcieli jednak być szybsi i w pośpiechu wskazywali błędne odpowiedzi. Przygotowałam dwa quizy: Rymowanki i Przeciwieństwa. Już kochają! Dziękuję za odkrycie! Uwielbiam takie aplikacje, które maksymalnie aktywizują moich uczniów.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2015 o 00:42
  Permalink

  Aplikacja przypadła mi do gustu i po wstępnym teście na domownikach :)) rozpoczęła się akcja powtórek przed egzaminami (gimnazjum i podstawówka). Zaangażowanie uczniów rewelacyjne! Dziękuję bardzo za inspirację!!

  Odpowiedz
 • 18 marca 2015 o 01:05
  Permalink

  Super Marta! Kolejny sposób, aby nauka wiązała się z pozytywnymi emocjami. Bo takie niewątpliwie towarzyszyły Wam podczas nocnego testowania, prawda? Wypróbowałam i ja i jestem na TAK! 🙂
  Dziękuję!

  Odpowiedz
 • 29 marca 2015 o 17:26
  Permalink

  Potwierdzam opinię, że warto stosować go na rożnych etapach edukacyjnych. U mnie nawet licealiści złapali bakcyla Q. Dotąd często stosowałem Kahoot’a do powtórek grubszych materiałów. Quizizz (w mojej opinii) daje więcej. Środowisko domowe, łatwy interfejs do obsługi i dość duże możliwości graficzne. Przede wszystkim można zorganizować test w domu, „po godzinach” – co daje nam możliwość wyjścia poza schemat lekcji. Nawet znudzony maturzysta jest w stanie zabawić się wiedzą 🙂
  Największy „+” to arkusz z dokładna statystyka testu. Dla mnie kapitalny sposób na zdiagnozowanie obszarów deficytowych po lekcji. Świetny pomysł z avatarami. W sumie daje nam ogromne możliwości wykorzystania w pracy.
  Co zmieniłbym? Możliwość wprowadzenia opcji jeśli chodzi o nagradzanie „szybkich” odpowiedzi. Tzn. sam wybieram sobie czy chcę nagradzać refleks.

  Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2015 o 16:35
  Permalink

  DZIĘKUJĘ!! świetna aplikacja. będę ją wykorzystywać na dorosłych. Super.

  Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2015 o 19:09
  Permalink

  Witam, zrobiłam sobie teścik ze zdjęciami, zagrałam i nie widać w ogóle obrazów:( , nie wiem, co powinnam zrobić.

  Odpowiedz
  • 16 kwietnia 2015 o 09:53
   Permalink

   To jakaś chwilowa niedyspozycja Quizizz-a. Faktycznie zdjęcia linkowane się nie wyświetlają nawet w trybie edycji quizu. Narzędzie ma niecałe 2 miesiące, więc grzecznie czekamy – mi to też przeszkadza 🙂

   Odpowiedz
   • 16 kwietnia 2015 o 18:08
    Permalink

    Jacku, dzięki za zainteresowanie. Cieszę się, że się wyjaśniła sytuacja z zdjęciami.Dzisiaj dzieci grały, nawet nie przeszkadzał im brak zdjęć, mimo, że zadania związane były ze zdjęciami. Stworzyłam quiz o Morzu Bałtyckim. Uznały, że jest zdecydowanie lepszy niż kahoot :-). Teraz też grzecznie będę czekała, aż zdjęcia podlinkowane się pojawią i zagoszczą na dobre! Taki quiz z podlinkowanymi zdjęciami szybciej się tworzy :-).

    Odpowiedz
 • 1 maja 2016 o 23:31
  Permalink

  Witam!
  Stosuję i Kahoota i Quizizz. Quizizz u nas prowadzi. Jest przystępniejszy w obsłudze zwłaszcza dla dzieci. Podlinkowałam obrazki i tez mi nie wygrały się nie wiem czy to się zmieni? Ale tak to super, dzieciaki uwilbiają zdrowo rywalizować zwłaszcza na powtórkach. Sami już zaczęli tworzyć pierwsze Quizizzy.

  Odpowiedz
 • 3 maja 2016 o 21:55
  Permalink

  Ja także stosuję quizizz ! Robię sprawdziany z lektur,epok,gramatyki,na czytanie ze zrozumieniem,choć jestem panią od polskiego 🙂 i oczywiscie stawiam oceny do dziennika !

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2020 o 12:32
  Permalink

  dzień dobry, mam problem chyba przy zakładaniu konto na quizizz wpisałam/zaznaczyłam, ze jestem uczniem, JAK TO ZMIENIĆ? jestem nauczycielem

  Odpowiedz
 • 3 czerwca 2020 o 12:46
  Permalink

  Ja mam z Quizizz problem. Jestem nauczycielem j. niemieckiego i samo narzędzie sprawdza się świetnie, jednakże po pewnym czasie testy znikają i nie mogę ich już zaproponować kolejnej grupie. Być może powinnam je gdziś jeszcze dodatkowo zapisać. Czy miał ktoś również taką sytuację?

  Odpowiedz
 • 4 stycznia 2023 o 20:22
  Permalink

  Od kilku lat korzystam z Quizizz. Od kilku miesięcy nie widzę moich zadań w moja biblioteka. Jest jakiś powód?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content