Smartphones – a blessing or a curse? – QRcody na lekcji językowej

Students using phone during classWiększość nauczycieli nie pozwala uczniom używać telefonów na lekcji. Jest to uzasadniane z wielu powodów.
Uczniowie za wszelką cenę próbują potajemnie korzystać z narzędzia, które traktują jak przedłużenie mózgu. Trudno im wyobrazić sobie życie bez komórek i pierwszą rzeczą, po która sięgają, kiedy chcą coś obliczyć, sprawdzić czy nawet zapisać jest smartphone.
Nastolatki nie potrzebują już zegarków, kalkulatorów czy słowników; wszystko mieści się w jednym magicznym pudełeczku.
Nauczyciele maja dwa wyjścia walczyć z tym lub to wykorzystać. Ja wolę zasadę: „If you can’t beat them, join them”. Ponadto próbuję wykorzystać to do celów edukacyjnych.
Zapewne można wymyślić wiele sposobów, na które można wykorzystać telefon na lekcji.
Dziś chciałabym przedstawić jeden z nich – QRcodes hunt.

QRcody są stosowane i znane w branży reklamowej. Z powodzeniem można je jednak wykorzystać w edukacji. Do spróbowania tego z moimi uczniami zachęcił mnie artykuł na http://www.freetech4teachers.com/2013/07/three-ways-to-make-useful-qr-codes-for.html#.VWXKDEa6b6M, gdzie odsyłam po więcej pomysłów.
sample (2)
Dla zupełnie niewtajemniczonych podaję powyżej przykładowy QRcode. Zapewne każdy widział wielokrotnie takie tajemnicze kwadraciki. Aby dowiedzieć się co kryje się za tymi znaczkami, należy zeskanować kod przy pomocy telefonu z odpowiednia aplikacją np. QR Droid Private lub kamery w witrynie qrcode generator. Na nasze potrzeby przydatna będzie pierwsza opcja.
Przy pomocy generatora kodów np. https://www.the-qrcode-generator.com możemy przekształcić tekst, link do strony, sms, numer telefonu, dane kontaktowe w qrcode. Narzuca Wam się zapewne pytanie po co? Otóż utworzony w ten sposób kod może być w ciągu kilku sekund zeskanowany i tekst , link, numer telefonu czy inne dane pojawią się w niezmienionej formie na telefonie użytkownika. To dużo prostsze niż np. przepisywanie długiego linku do interesującej nas strony.

Jak wykorzystać to podczas lekcji?

Jednym z pomysłów jest QRcode hunt. Prosimy wcześniej uczniów, którzy mają telefony z dostępem do Internetu (wystarczy kilka osób na klasę), aby ściągnęli aplikację do czytania qrcodów np. QR Droid Private. Przygotowujemy qrcody z tekstami, linkami do stron, zdjęciami czymkolwiek co pasuje do naszego tematu i rozmieszczamy w klasie. Dzielimy uczniów na grupy, tak aby jedna osoba w grupie miała telefon z aplikacją i dostępem do Internetu. Uczniowie chodzą i odczytują ukryte informacje. Następnie można poprosić uczniów, aby przekazali informacje, które zdobyli reszcie klasy. Można do tego ułożyć pytania i ćwiczenia na zasadzie webquestu.
Na moich lekcjach wykorzystałam QRcody przy okazji czytanki, w której pojawiło się wiele nazw własnych. Stworzyłam QRcody z linkami do stron Internetowych wymienionych w tekście hoteli, zdjęciami wymienionych obiektów oraz filmu na Youtube związanego z tematem czytanki. Dało to uczniom poczucie, że to czego się uczą nie jest sztuczne i oderwane od rzeczywistości. Pozwoliło wykorzystać mądrze naturalne dla uczniów urządzenie i dało szansę na poszerzenie ich wiedzy o otaczającym świecie.


Anna Wysocka: od 11 lat jestem nauczycielką języka angielskiego w Gimnazjum w Warszawie. Interesuję się neurodydaktyką i zastosowaniem nowoczesnej technologii w dydaktyce. Od niedawna prowadzę blog http://mylessonsoutofthebox.blogspot.com/ oraz stronę https://www.facebook.com/lessonsoutofthebox

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content