SOCRATIVE – Prosty system do głosowania, a tyle radochy :)

Kupiłam routerek, uczeń zainstalował i mam “free Wi-Fi” hotspot na biurku. Nazywa się sala 206. Dostęp do sieci otwarty. Jestem od tego czasu jedną z bardziej popularnych nauczycielek w szkole.

Jest więc ten routerek moim oczkiem w głowie, a dzieciaki mogą ze swoich smartfoników i innych urządzeń w klasie i jej pobliżu korzystać, w granicach przyzwoitości.
Słowniki online, Google, Wikipedia, Facebook – często goszczą na naszych lekcjach.

Ostatnio dużo frajdy dostarcza nam bardzo przyjazne narzędzie – Socrative.
To system do przeprowadzania testów online w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i nie tylko.
Nauczyciel układa testy (w Socrative Teacher):
– wielokrotnego wyboru,
– prawda/fałsz lub ankiety,
– albo zadaje pojedyncze pytania, np. “W skali 1 – 10, jak dobrze zrozumieliście dzisiejszy materiał?”
Uczniowie na smartfonach mają zainstalowaną aplikację (Socrative Student działa na każdym smartfonie – istnieje także wersja przegląrkowa!), wpisują na stronie powitalnej numer klasy podany przez nauczyciela (wygenerwany przez aplikację) i odpowiadają na pytania. Wyniki są od razu wyświetlane w formie wykresu na ekranie/tablicy interaktywnej. Po zakończonym zadaniu można pobrać raport w arkuszu kalkulacyjnym.

Moja ulubiona funkcja, to gra “Space Race” – wyścig animacji – małych statków kosmicznych, które szybują po ekranie od lewej, do prawej, gdy uczniowie odpowiedzą poprawnie na pytania.
Można wybrać opcję automatycznego ustalania kolorów statku dla poszczególnych drużyn (maksymalnie 10).
W wersji darmowej do jednej “klasy” może się zlogować jednocześnie 50 osób.

Na pierwszych zajęciach pokazałam uczniom quiz ulożony przez siebie. Byli zachwyceni. Następny test ułożyli w zespołach – każdy po 5 pytań, które przesyłali mi na bieżąco na naszej klasowej grupie na Facebooku. Szybko wrzuciłam do Socrative i przed końcem lekcji zagraliśmy w następny nowy quiz.
Na następną lekcję kilka osób bez specjalnej zachęty ułożyło testy samodzielnie w Socrative Teacher.

Jak stworzyć grę Space Race

1. Ułóż quiz z pytań wielokrotnego wyboru
  2. Otwórz “Space Race”
  3. Wybierz quiz z rozwijanego menu
  4. Wpisz liczbę zespołów i opcję automatycznego przypisywania do drużyny
  5. Poczekaj, aż wszyscy uczniowie przyłączą się do zabawy
  6. Kliknij “Space Race Start”
  7. Wygrywa drużyna, której rakieta pierwsza doleci do mety.
  8. Gdy wszystkie zespoły skończą wybierz sposób, w jaki chcesz otrzymać wyniki (można mailem lub pobrać)

Ułożonymi quizami można się dzielić z innymi nauczycielami, wystarczy podać ich
numer SOC#

Tutorial jak stworzyć quiz w Socrative Teacher :

4 thoughts on “SOCRATIVE – Prosty system do głosowania, a tyle radochy :)

• 10 czerwca 2013 o 21:42
    Permalink

A jakże! Działa na smartfonach, tabletach, laptopach i w przeglądarkach. No i ostatnio pojawiła się jeszcze możliwość dodawania do pytań zdjęć. Można się dzielić testami z innymi nauczycielami – to też jest fajne.
    Daj znać, jak już wypróbujesz ze swoimi tablecikami. Bardzo jestem ciekawa, jak Wam się spodoba.

• 12 czerwca 2013 o 18:47
    Permalink

Bardzo fajny pomysł! Muszę koniecznie wypróbować!!! Szkoda, że już koniec roku, ale nic straconego 😀
    Chętnie się też podzielę swoimi testami z niemieckiego 😉

• 22 września 2016 o 20:50
    Permalink

Bardzo dziekuję za ten wpis. Dzięki niemu użyłem Socrative w edukacji dorosłych. Dobra alternatywa dla dedykowanych systemów do interaktywnego głosowania. Jeszcze raz dziekuję i serdecznie pozdrawiam.