W sieci wyzwań

wyzwanieNauczyciele coraz częściej i coraz chętniej uczestniczą w różnego typu szkoleniach i kursach on-line. Zyskują dzięki temu nie tylko dodatkowe umiejętności, ale również komfort pracy w domowym zaciszu. Przy okazji, nie narażając się na dodatkowe koszty, związane z podróżą, mają okazję poznać interesujące osoby z wielu zakątków kraju.

Skoro tak chętnie korzystamy z formy pracy na odległość, dlaczego nie możemy umożliwić jej stosowania naszym uczniom?

Wielkimi krokami zbliża się czas egzaminów maturalnych. Jest to wielki sprawdzian umiejętności uczniowskich, ale i czas, w którym wielu nauczycieli jest rozliczanych z efektów własnej pracy. Aby pomóc dzieciakom jeszcze lepiej się przygotować, można spróbować przeprowadzić, popularne ostatnimi czasy, choć jeszcze nie w dziedzinie edukacji, kreatywne wyzwanie.

Na czym rzecz polega? Otóż. Załóżmy, że umawiamy się z młodymi ludźmi, że przez tydzień otrzymują od nas na adres mailowy pakiet zadań do wykonania (dla uproszczenia nazwijmy go modułem). Przez określony czas uczniowie pracują samodzielnie z dana partią materiału. Po jego upływie otrzymują email z odpowiedziami i mają szansę porównać je z własnymi efektami. I tak każdego dnia, aż do zakończenia wyzwania.

Jaką mamy gwarancję, że młodzi ludzie spróbują i będą rzetelnie pracować? Żadną. Ale jeśli nie spróbujemy, to nigdy się o tym nie przekonamy. Sądzę, że warto korzystać z dobrodziejstw czasów, w których żyjemy,a wyzwanie zaproponować np. chętnym uczniom na czas ferii, albo jako jedno z zadań dodatkowych. Z własnego doświadczenia wiem, że młodzież chętnie sięga po nowinki, które pomagają w osiągnięciu wymarzonych wyników (do wymyślonego przeze mnie i zorganizowanego przez portal easyMatura.pl zgłosiło się ponad 200 osób).

Gdybyście mieli ochotę zerknąć na materiały, które zostały przygotowane specjalnie na wyzwanie z języka polskiego, to znajdziecie je <tu>. To pakiet pięciu modułów ćwiczeń i proponowanych odpowiedzi. Każda z części poświęcona została innemu zagadnieniu. I choć przygotowanie całości pochłonęło nieco czasu, uważam, że warto. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


Asia Krzemińska – nauczycielka języka polskiego, autorka bloga zakreconybelfer.blogspot.com.

Print Friendly, PDF & Email
Joanna Krzemińska
Latest posts by Joanna Krzemińska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “W sieci wyzwań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content