Wakacyjne inspiracje TIKowe ;)

ⓦⓐⓚⓐⓒⓙⓔ 2017     ??????? 2017      ʍɐʞɐɔɾǝ 2017       w♥a♥k♥a♥c♥j♥e♥ 2017

Wakacje sprzyjają wyjazdom, podróżom, spotkaniom, rozmowom. Odpoczywamy, relaksujemy się, zwiedzamy, czytamy, słuchamy muzyki, oglądamy filmy i buszujemy w sieci. Taki właśnie dziś dzień miałam – spędziłam go odpoczywając, nadrabiając zaległości filmowe oraz buszując w sieci na moim ulubionym Pintereście.

Przeglądałam moje konto, uporządkowałam trochę zasoby, posprzątałam tam gdzie była potrzeba i znalazłam również fajne dodatki, które na pewno wykorzystam w projektach, na lekcjach lub na szkoleniach.

  • Pierwsza inspiracja to te napisy, które możecie zauważyć na początku artykułu – wpadłam na prosty generator różnych mniej lub bardziej dziwnych czcionek i stylów tekstowych. Bardzo szybki, prosty i intuicyjny w obsłudze. Wchodzisz na stronę Cool Fancy Text Generator i wpisujesz w pierwszym pustym okienku wyraz, frazę czy też zdanie, a on program automatycznie przetwarza na wszystkie możliwe style. Każdy wygenerowany tekst możesz skopiować poprzez naciśnięcie niebieskiego przycisku  copy i później umieścić w dowolnym dokumencie tekstowym. Ot i cała filozofia. Nie każdy styl akceptuje polskie znaki, ale zawsze można wybrać coś innego i oryginalnego.
  • Druga inspiracja to również stronka umożliwiająca nam generowanie napisu, czy też wiadomości ale w formie liter powycinanych z kolorowych gazet. Strona Ransomizer bardzo szybko wykona za nas przyciągającą wzrok krótką wiadomość. Wystarczy, że wpiszemy w puste okienko nasz tekst i wybierzemy czerwony przycisk ransomize. Oczywiście strona oferuje nam wachlarz dodatkowych opcji, dzięki którym możemy spersonalizować nasz tekst poprzez dopasowanie kolorystyczne, dopasowanie stylów czcionek – których ma być więcej a których mniej, rozmiaru czcionki, grubości, tła, stylu, dodatków dekoracyjnych, faktury, cieni. Do wszystkiego podane są przykłady, więc dokonanie tych zmian wcale nie jest trudne – można się trochę pobawić lub przyjąć zaoferowane przez stronę ustawienia. Wygenerowany napis możemy osadzić poprzez pobranie kodu HTML lub zapisać jako obrazek, co ja zrobiłam. Do tworzenia fajnych napisów polecam również projekt Biblioteki Narodowej Polona Typo http://typo.polona.pl/pl/ .

  • Trzecia inspiracja to stronka Fodey, która daje nam wiele możliwości na urozmaicenie działań projektowych i aktywności z uczniami, szczególnie jeśli nie mamy dużo czasu, a chcemy coś podsumować, utrwalić, uwydatnić, czy też zapodać uczniom instrukcję czy też polecenie do zadania w innej formie niż dotychczas. Tutaj znajdziemy możliwość stworzenia gazety z naszymi informacjami, gadającej wiewiórki, kota, sowy czy też pomidora. Możemy też wygenerować krótki napis:

Ta stronka daje także możliwość stworzenia spersonalizowanego klapsu filmowego według naszych potrzeb. W puste okienka nadpisujemy nasz własny tekst (ilość znaków jest ograniczona) a następnie pobieramy jako obrazek i gotowe. Zachęcam do przetestowania i wypróbowania wszystkich możliwości tej stronki i oczywiście do wykorzystania 

  •  Czwarta inspiracja to tworzenie plakatu w stylu POSZUKIWANA  POSZUKIWANY.  Zawsze fajnie wpleść takie gadżety w zajęcia lub zaangażować uczniów w ich stworzenie. Plakat tworzy się bardzo łatwo, tradycyjnie wystarczy w puste okienka wpisać wymagane treści (ilość znaków ograniczona, program pokazuje nam na dole ile jeszcze nam zostało), możemy spersonalizować plakat dobierając tło, styl czcionki, dodając linie oraz zmieniając rozmiar. Do wykorzystania praktycznie na różnych przedmiotach w zależności od naszej wyobraźni i kreatywności. Polecam, bo dużo czasu nie zajmuje. wystarczy kliknąć TU.  Ja również trochę poruszyłam moją kreatywność 😉

  • Piąta inspiracja na dzisiaj to jednocześnie zagadkopytanie, na które (jeśli uda Wam się oczywiście rozszyfrować) proszę abyście odpowiedzieli w komentarzach na blogu pod tym wpisem 😉 Znalazłam stronkę, która umożliwia tworzenie szyfru Cezara – ja właśnie zaszyfrowałam dla Was dzisiejszą zagadkę. Tu jest link do niej, ale umieszczam też poniżej zrzut ekranu. Ponieważ jest stronka angielskojęzyczna podpowiedź do rozszyfrowania mojej zagadki znajdziecie tutaj. Myślę, że pomysł spodoba się także miłośnikom tworzenia Escape Roomów.

 Tymczasem wracam do nadrabiania zaległości filmowych – uwielbiam ten stan, kiedy wiem że nie muszę rano wstać i mogę oddać się nocnemu oglądaniu ulubionych zaległych wciągających mnie seriali!

Print Friendly, PDF & Email
Marta Florkiewicz - Borkowska
Podoba się? Podziel się z innymi.

4 thoughts on “Wakacyjne inspiracje TIKowe ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content