Whiteboard – biała tablica w edukacji

Whiteboard czyli biała tablica, jest skutecznie stosowanym narzędziem w biznesie, pomaga organizować, systematyzować oraz kreować nowe działania.

Załóżmy, że jest grupa osób dodatnio naładowanych ciekawymi pomysłami, zajawkami na działanie. Pomysły te są poszarpane, nieuporządkowane, logiczne ale bez kontekstu, co zrobić? Oczywista odpowiedź, burzę mózgów… ha, słowo wytrych, uwielbiam dopasowywanie tej metody przez „wszystkich” do każdej sytuacji, pewnie grzybobrania również, a zgodnie z czasem przedświątecznym, nawet do przepisu na dobrego karpia, chociaż czemu nie… Jednak dobra burza mózgów to ciekawi ludzie, fajne miejsce, dobra atmosfera, dobry dzień, luz! Największy luz mamy zawsze w domowym zaciszu, własnych pieleszach lub miejscu przez siebie wybranym, niekoniecznie miejscu pracy/nauki, czyt. park, kawiarnia, ławka przed blokiem (oczywiście warunkiem jest dostęp do internetu, ale to coraz mniejszy problem 😉 ).
Adresatem mogą być wszyscy bez względu na wiek, zwłaszcza młodzież szkolna. Ma ona coraz większe problemy z przełamaniem lęku publicznego wystąpienia, formułowania i forsowania własnego zdania, budowania własnego wizerunku, analitycznego myślenia. Potrzebują na tyle komfortowego miejsca, gdzie mogą się komunikować i nie stresować, no i świetnie bawić, stąd stale rosnąca popularność Facebooka- tam nie ma ciśnienia. Tu z pomocą przychodzi Google Conceptoboard, sprawdzona darmowa aplikacja białej tablicy. Mbr />Darmowa wersja daje nam 25 metrów kwadratowych wolnego miejsca do twórczej pracy. To troszkę dzikie… ale wyobraźmy sobie, że malarz ma 25 metrów kwadratowych płótna do pomalowania lub powierzchni wystawienniczej, którą musi najefektywniej wykorzystać i spożytkować tak, aby wszyscy ogarnęli dorobek jego pracy.
I tak… spotykamy się o określonej godzinie, mamy do dyspozycji komunikator głosowy, połączenie video, czat, możliwość komentarzy, które w naturalny sposób tworzą mapę skojarzeń, edytor tekstowy i szereg narzędzi do tworzenia elementów graficznych, ale po kolei.

Narzędzia:

Flamastry, pozwalające błyskawicznie pisać, zakreślać, podkreślać oraz przybornik kształtów. Na początku niewielką trudność sprawia edytowanie i przesuwanie, jednak po chwili już jest ok! Tworzymy wizualizacje naszych pomysłów za pomocą diagramów, oczywiście mamy możliwość zmiany kolorów dla każdego uczestnika spotkania.

Edycja  tekstów pozwala na tworzenie nagłówków, kaskadowych komentarzy oraz bloków tekstowych, przy każdym polu zmieniamy również czcionkę (lewy górny róg). Po prawej stronie mamy całą historię wszystkich zmian wprowadzanych na tablicy, co w połączeniu z procentową kalibracją wielkości pozwala orientować się w dużej ilości treści, 25 m2 to jednak duży obszar.

Każdego użytkownika możemy dodać za pomocą linku lub zaprosić wpisując adres e-mail., gdzie po kliknięciu linka od razu zostaje przekierowany na tablicę. Aby wykorzystywać  aplikację musimy posiadać konto na facebook, twitter, lub gmail. Jednocześnie w wersji free, możemy korzystać w łącznej liczbie 10 osób.

Będąc zalogowanym wskakujemy do programu od razu po kliknięciu linka z zaproszeniem. Oczywiście tablica pozwala pracować na materiałach zewnętrznych, kartach pracy, plikach pdf, zdjęciach itp. Na koniec naszej „zabawy” całość wypracowanego materiału możemy zapisać w postaci pliku pdf lub jpg. W każdej chwili możemy możemy wykonać zrzut ekranu.

Aplikacja jest ciekawa i darmowa, młodzieży również bardzo fajnie się w niej pracuje, a co najważniejsze, cały czas się rozwija, nie jest martwa. Jest to idealne uzupełnienie cyfrowego zasobnika każdego superbelfra oraz świetne narządzie dla zdalnego monitorowania realizacji projektów uczniowskich, na każdym ich etapie.

Z doświadczenia wiem, ze spotkanie się w trakcie projektu przy dużych odległościach miedzy miejscami zamieszkania uczniów, jest dużym problemem. Jest to jeszcze większe utrudnienie dla młodzieży z dysfunkcjami, nie wolno ich wyłączać z pracy w projekcie, tylko to umożliwiać. Conceptboard jest właśnie do tego stworzony. Prosty, darmowy i intuicyjny.
Możemy również łatwo monitorować spotkania naszych grup projektowych i sprawdzać zaangażowanie jej członków – twarde dowody 🙂 ich pracy.

Jest to idealne uzupełnienie cyfrowego zasobnika każdego superbelfra oraz świetne narządzie dla zdalnego monitorowania realizacji projektów uczniowskich, na każdym ich etapie.

źródło:https://conceptboard.com/

Print Friendly, PDF & Email
belferoso
Latest posts by belferoso (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “Whiteboard – biała tablica w edukacji

 • 25 listopada 2012 o 16:50
  Permalink

  Świetne 🙂 Pamiętam jak odkryłam GoogleDocs. Planowanie projektu eTwinning z nauczycielami z Europy od tej pory robię tylko w ten sposób. Nie znam conceptboard, ale w wolnym czasie spróbuję . Dziękuję.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2012 o 18:13
  Permalink

  ŁAŁ! Fajne i proste – bedzie działać! Dzięki za pokazanie znaleziska i sposobu jego uzytkowania.

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2012 o 23:22
  Permalink

  Zainteresowało mnie to bardzo. Kiedy jest się mamą dwójki maluchów, trzeba szukać alternatywnych sposobów kontaktu z uczniami 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content