Wiki tworzona przez uczniów

Zgodnie z zasadami neurodydaktyki staram się maksymalnie zaangażować uczniów do tworzenia materiałów dydaktycznych.

W szkole gdzie teraz pracuję (Super Memo Language Center),  są fantastyczne warunki do tego, ponieważ nie mamy żadnego podręcznika. Zapomniałam już jak się kseruje i co to są ćwiczenia z luką 🙂 No chyba, że przygotowują je uczniowie sami dla siebie/kolegów z grupy.

W poprzednim miejscu pracy nie miałam tylu możliwości, ale i tak udawało mi się przemycić troszkę mojej filozofii nauczania, która w ostatnich latach okazała się mieć nawet nazwę – nauczania przyjaznego mózgowi.

Rezultatem dzielę się tutaj– przyda się szczególnie hispanistom, ponieważ jest to wiki (czyli prosta w obsłudze, strona internetowa stworzona z myślą o współpracy paru autorów), na której jest bardzo dużo materiałów stworzonych przez uczniów i sprawdzonych przeze mnie.

Można zauważyć, że prym wiedzie inne bardzo lubiane przeze mnie narzędzie – Quizlet. O naszym doświadczeniu z Quizletem napiszę może innym razem.

Co do wiki – akurat ten projekt trwał ok 3 lat. Wiki była administrowana tylko przeze mnie, ale wszystkie materiały są zrobione przez uczniów. Po sprawdzeniu osadzałam je na tej właśnie wiki, dzięki czemu widzieli wszyscy, że można z nich korzystać.

Wiki bardzo mi się przydawała zarówno na moich lekcjach z uczniami-autorami jak i w kolejnych latach, jako bank ćwiczeń dla uczniów, którzy dzięki niej mogli nadrobić braki.

Mam nadzieję, że się przyda 🙂

 


Weronika Górska-Wolniewicz – nauczycielka języka hiszpańskiego, metodyk z zakresu użycia TIK w nauczaniu (współautorka programu studiów podyplomowych na SWPS w Poznaniu) oraz ludolog z zamiłowania (członek PTN, PTBG, PAD). W czasie wolnym trener stepu amerykańskiego. Więcej informacji na stronie www.edubawa.pl.

Print Friendly, PDF & Email
Weronika Górska-Wolniewicz
Podoba się ? Podziel się z innymi.

4 thoughts on “Wiki tworzona przez uczniów

 • 1 lipca 2014 o 14:42
  Permalink

  Super! Ja także gromadzę materiały wypracowane przez uczniów lub razem z uczniami na wiki! Wykorzystuję także materiały z błędami, nazwałam to EduRecycling, jako że w celach edulacyjnych można wykorzystać praktycznie wszystko !! 😉

  http://deutschfun.wikispaces.com/Strona+g%C5%82%C3%B3wna

  Odpowiedz
  • 1 lipca 2014 o 19:54
   Permalink

   Hej, nie znam niemieckiego, ale będę polecać naszym lektorom:) Im na pewno się przyda. Poza tym dzięki za przykład prac uczniowskich, trudno takie znaleźć.
   A masz doświadczenie z innymi generatorami wiki? Wikispaces po zmianach przestała mi się podobać, może coś zasugerujesz?

   Odpowiedz
 • 24 lipca 2014 o 22:28
  Permalink

  Nie mam porównania jak było przed zmianami i po, bo ja to powolutku od dwóch lat robię, a ponieważ robię też masę innych rzeczy to właśnie tak to powolutku idzie, i wikispaces mi wystarcza, na google sites też można fajne bazy różnych ćwiczeń i zagadanień tworzyć . A jeśli chodzi o prace uczniów – one sa dla mnie najważniejsze! Nie wyobrażam sobie opisywania lub prowadzenia szkolenia bez podawania właśnie przykładów uczniowskich, bo to w nich jest moooooc! 😉

  Odpowiedz
  • 25 lipca 2014 o 15:21
   Permalink

   No właśnie dlatego w opisie jest link do strony moich uczniów. 🙂 Na szkoleniach jest łatwiej z pokazywaniem przykładów, gorzej z publikowaniem np. zdjęć uczniów online, moi często nie chcą:( NA wiki akurat mam pozwolenie od autorów ćwiczeń.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content