Wojna pisarzy

Zainspirowana „2014-09-25 15.26.07potyczkami karcianymi” Marleny Beszterdy, opublikowanymi na blogu Superbelfrów w poście „Wyrywaniec słowny”, wymyśliłam eduzabawę.
Przygotowujemy talię kart z nazwiskami pisarzy i, oddzielnie, tytułami ich dzieł (ja nakleiłam to na zwykłe karty, patrz: zdjęcie obok). Gramy kartami w wojnę. Im wcześniej żył dany twórca, tym ma większą moc. Np. Krasicki będzie „ważniejszy” od Krasińskiego, ale mniej ważny od Kochanowskiego itp. Dzięki temu uczniowie utrwalą wiedzę, w której epoce żył dany pisarz i jak się nazywa jego najwybitniejszy utwór.

Jeśli padną karty z tej samej epoki literackiej, np. Mickiewicz i Słowacki, albo tytuł dzieła i nazwisko jego twórcy, mamy wojnę. Wygrywa ten, kto pozbędzie się wszystkich kart, zaś karą dla przegranego jest obowiązek przyporządkowania wszystkich tytułów dzieł, będących na kartach, do autorów i epok literackich.

2014-09-25 14.58.50

Zdjęcia obrazują, jak to się odbywało w klasie III a V LO w Płocku. Trudno pracować w ten sposób z całą klasą. Na szczęście mam zajęcia dla maturzystów z podziałem na grupy.

2014-09-25 14.50.56

Dzieciaki świetnie się bawiły, choć na początku były przerażone, że nie pamiętają, z jakiej epoki jest dany utwór i którego pisarza.  Po 30 minutach takiej zabawy wiedziały duuuuużo więcej.  Wpadły same na pomysł, że można w ten sposób grać  w kuku a nawet w pokera!

Karty bardzo przydają się po wszelkiego rodzaju powtórzeń. A co na nich się znajdzie, zależy już od naszego pomysłu 🙂


Agnieszka Zielińska polonistka w Zespole Szkół Centrum Edukacji w Płocku. Certyfikowany trener TOC of Education. Współpracuje z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Entuzjastka nowoczesnych technologii. Należy do Superbelfrów RP.
Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule – wykonane przez autorkę.

Print Friendly, PDF & Email
Agnieszka Zielińska
Latest posts by Agnieszka Zielińska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content