Zamiast stosu segregatorów – Pearltrees

źródło: pixabay, StartupStockPhotos, CC0 1.0
źródło grafiki: pixabay, autor StartupStockPhotos, CC0 1.0

Pracujesz z projektem? Masz mnóstwo pomysłów, a jeszcze więcej prac gromadzących się z szybkością światła? Potrzebujesz dobrego narzędzia interaktywnego, które pomoże ogarnąć całość? Poznaj z nami aplikację Pearltress.

Pearltrees wypróbowałam współpracując z francuską koleżanką, ambasadorką eTwinning – Christelle Sebillaud. Dla mnie było to odkrycie roku 2014.

Aplikacja Pearltrees wymaga zalogowania się, ale w sposób wygodny – także za pomocą istniejącego już konta użytkownika na portalu Facebook, Google czy Twitterze.  Jest dostępna również w wersji dla miłośników zminiaturyzowanych urządzeń mobilnych. Kolejnym atutem jest to, że udostępniona jest bezpłatnie.

Pearltrees działa podobnie jak tablice padlet czy linoit – jest przy tym, moim zdaniem, bardziej funkcjonalną aplikacją.
Możliwe jest zaproszenie innych osób do współtworzenia zawartości tablic. Można dodawać w swojej kolekcji pliki, zdjęcia, notatki, linki do stron www i korzystać z funkcji przeciągania na ekranie.
zrzut pearl1

Utworzony zbiór materiałów możemy dalej upowszechniać na wszelkie różne sposoby. Także w tym przypadku twórcy mieli na względzie komfort użytkowników.
Kolorowe pulpity ułatwiają odnalezienie potrzebnej opcji:
zrzut pearl2

Kolekcję uporządkowanych materiałów można też łączyć z innymi użytkownikami Pearltrees – tej opcji akurat jeszcze nie miałam okazji testować.

Jak w praktyce wygląda nasz wspólny, bieżący ‘narzędziownik’ w projekcie eTwinning? Co zawiera?

 • Link do listy partnerów projektu opracowanej na dysku google,
 • link do studia projektowego uczniów,
 • link do pomocniczej WIKI projektu – rodzaju wirtualnego pokoju nauczycielskiego,
 • link do mapy, na której zaznaczamy i krótko przedstawiamy współpracujące szkoły partnerskie,
 • link do zamkniętej grupy zadaniowej na portalu społecznościowym Facebook,
 • link do Twinspace, platformy komunikacyjnej projektu,
 • galerie zdjęć,
 • formularze,
 • instrukcje,
 • notatki z pomysłami.

Pearltrees daje możliwość skomponowania własnej podręcznej tablicy, ma jednak jeszcze jedną ciekawą moim zdaniem funkcję. Jest to, podobnie jak w przypadku np. tablic typu Pinterest, możliwość dodania na własnym koncie zbiorów innych użytkowników, które uznamy za cenne znalezisko. Wystarczy kliknąć na dany materiał i potwierdzić jego umieszczenie w swojej kolekcji.
Zachęcam do przejrzenia przykładowi publicznej kolekcji TED.

Zarządzanie wieloma różnorodnymi dokumentami, filmami, blogami, stronami i wszelkimi wirtualnymi materiałami staje się dzięki zastosowaniu Pearltrees przyjemnością i daje poczucie porządku.
Dla mnie bardzo ważne jest także to, że mogę sięgnąć do zasobów projektu z każdego miejsca (gdzie działa Internet), o każdej porze i mogę też być spokojna o to, że ważne materiały są w jednym miejscu – dostępne dla każdego użytkownika, który ich potrzebuje.

Mam nadzieję, że podsuwając niniejszym Pearltrees zachęcę innych edukatorów do wypróbowania zaproponowanej tutaj systematyki uporządkowania własnej pracy, a także efektów prac innych użytkowników nowych technologii.


Małgorzata Janik – nauczycielka języka niemieckiego oraz zajęć artystycznych, koordynator projektów edukacyjnych, wykorzystujących nowe technologie. W wolnym czasie lubi projektować koronki lub znika na krótkich wycieczkach.

Print Friendly, PDF & Email
Małgorzata Janik
Latest posts by Małgorzata Janik (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

8 thoughts on “Zamiast stosu segregatorów – Pearltrees

 • 15 lutego 2015 o 15:38
  Permalink

  Super. Robiłam w taki sposób materiały do tematu dla uczniów. Wszystko w jednym miejscu. dzięki, bo podajesz tak dużo możliwości wykorzystania tego narzędzia, że zawrót głowy.

  Odpowiedz
  • 15 lutego 2015 o 15:47
   Permalink

   Jolu, jak są możliwości – to je wykorzystujemy. Prawda?
   Tym bardziej, że potrzeby są ogromne. Moim utrapieniem nie tylko zawodowym jest odwieczna walka z papierami, z których każdy jest „bardzo ważny”… Aplikacje typu Pearltress bardzo sobie cenię. Pomagają mi w uporządkowaniu wielości różnorodnych materiałow.

   Odpowiedz
 • 17 lutego 2015 o 09:54
  Permalink

  Mnogość programów i aplikacji jednocześnie zachwyca i przeraża, bo brakuje czasu żeby wszystko przejrzeć i przetestować. Ale warto, zwłaszcza jeśli dochodzimy do momentu, gdy ilość informacji, które chcemy mieć pod ręką zalewa nas jak powódź. Na pewno wypróbuję, pozdrawiam:)

  Odpowiedz
  • 17 lutego 2015 o 17:20
   Permalink

   Joasiu, życzę wychodzenia suchą stopą z natłoku informacji i materiałów 🙂
   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 23 lutego 2015 o 21:57
  Permalink

  Pearltrees jest też świetny, jeśli nagle musimy pójść na zastępstwo – zawsze można mieć tam zakładkę „Niespodziewane zastępstwa”, gdzie np. znajdziemy treści rozwijające dla uczniów poszczególnych klas połączone z materiałami aktywizującymi (quiz, gra itp.).

  Odpowiedz
  • 24 lutego 2015 o 10:48
   Permalink

   Agata, masz rację – to kolejny dobry pomysł na zastosowanie tej aplikacji.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 2 lipca 2016 o 12:05
  Permalink

  Minusem jest to, że w wersji darmowej opcja „prywatne” jest niedostępna. 🙁

  Odpowiedz
  • 2 lipca 2016 o 22:39
   Permalink

   Jest jednak cała masa plusów tej aplikacji z drugiej strony 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content