22. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego – na półmetku

Koziolek2015_promo_polmetekW czerwcu zakończył się pierwszy etap realizacji projektu 22. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego. Oprócz przyjmowania zgłoszeń książek, których autorzy będą walczyć o statuetkę Koziołka Matołka, w tym roku skupiliśmy się na działaniach łączących aktywną lekturę i wykorzystanie nowych technologii.

Nagroda im. K. Makuszyńskiego istnieje od 1994 roku. Jej pomysłodawczynią była między innymi Joanna Papuzińska, która wciąż pełni rolę jurora. Oświęcimska biblioteka przejęła zaszczyt organizowania Nagrody w 2004 roku, wcześniej koordynatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja „Książka dla dziecka” oraz redakcja czasopisma „Guliwer”.

W ramach projektu Nagrody, grono jurorów wybiera najlepszą książkę dziecięcą, wydaną w roku poprzedzającym rok danej edycji, napisaną przez polskiego autora. Zwycięzca, na uroczystej gali, otrzymuje statuetkę Koziołka Matołka wykonaną przez Andrzeja Renesa oraz nagrodę pieniężną. Oprócz tego, prowadzone są działania edukacyjne i promocyjne, związane z szeroko pojętym czytelnictwem. Dwa lata temu, były to specjalne zajęcia na Uniwersytecie Bibliotecznych Żaków oraz tworzenie jubileuszowej wystawy, a w roku 2014 – warsztaty z sześcioma klasami z oświęcimskich szkół podstawowych i tworzenie planszowej gry literackiej.

Tegoroczny projekt skupia się wokół hasła „Interpretacje i eksperymenty”. Kryje się pod nim wykorzystanie nowych technologii, wychodzenie w przestrzeń miejską oraz działanie w mediach społecznościowych. Takie podejście do lektury jest odpowiedzią na najpoważniejsze dylematy współczesnej kultury i czytelnictwa – zarówno dzieci, jak i dorośli, poprzez połączenie czytania i użycia cyfrowych narzędzi, mogą doskonalić szereg umiejętności i zdobywać nową wiedzę.

Dotychczas w ramach Koziołka 2015 – bo tak w skrócie nazywana jest tegoroczna edycja Nagrody – wyemitowane zostały trzy animacje zachęcające do tworzenia cyfrowych interpretacji (komiks, infografika, animacja poklatkowa), odbyły się trzy seminaria online (webinaria) dla osób na co dzień zajmujących się animacją i edukacją czytelniczą, trzy mini-konkursy na facebookowym fanpejdżu biblioteki, a także warsztaty dla szkół, na których uczniowie tworzyli własne e-booki i cyfrowe kolaże (mashupy). Wszystkie materiały wideo (animacje i nagrania z webinariów) dostępne są na kanale YouTube Biblioteka Galeria Książki, a szczegółowe informacje dotyczące działań znajdują się na stronie www MBP w Oświęcimiu (mbp-oswiecim.pl/oferta/nagroda-literacka/) oraz na blogu Centrum Literatury Dziecięcej (dział koordynujący projekt – cldgk.wordpress.com).

Ale to oczywiście nie koniec! W trakcie wakacji Koziołek2015 gościł na Oświęcimskim Festiwalu Gier, 4 sierpnia odbędzie się literacki piknik podróżniczy, międzypokoleniowa i interdyscyplinarna grupa zajmie się tworzeniem aplikacji mobilnej dotyczącej Nagrody, a od września do grudnia – kolejne webinaria, animacje, warsztaty oraz – konkurs dla dzieci na najlepszą cyfrową interpretację książki nagrodzonej w poprzednich latach – szczegóły już w sierpniu.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie uroczysta gala wręczenia nagrody dla autora najlepszej książki. W tym roku odbędzie się ona 15 października, start o godzinie 17:00. Już zapraszamy i obiecujemy, że nie zabraknie atrakcji i emocji.


Anna Krawczyk: bibliotekarka, polonistka, programistka. Na co dzień pracuje w Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu, gdzie zajmuje się głównie projektami edukacyjnymi. Jest również trenerką w projekcie Mistrzowie Kodowania. Fanka sieciowania i wykorzystywania nowych technologii w działaniach społecznych, kulturalnych i edukacyjnych.

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content