,,A może książka?” – projekt czytelniczy z wykorzystaniem TIK

Okazuje się, że do czytania książek można zachęcać dzieci w różny sposób. Widać to w naszym projekcie czytelniczym ,,A może książka?”.

Dlaczego warto czytać książki?
Na to pytanie odpowiedź jest  prosta. Dzieci, które lubią czytać i spędzają więcej czasu na czytaniu dla przyjemności, lepiej się komunikują, z łatwością przekazują swoje myśli, mają bogatsze słownictwo, a także większą wiedzę ogólną.
Z dużą swobodą piszą wypracowanie, są kreatywne, poza tym czytanie pobudza wyobraźnię, uczy myślenia.
Wiedząc o tym wszystkim, postanowiłyśmy zachęcić naszych uczniów do czytania książek i w wakacje napisałyśmy projekt ,,A może książka?

 


We wrześniu, do działań czytelniczych zaprosiłyśmy uczniów z okolicznych szkół, którzy z dużym zapałem przystąpili do projektu.

W projekcie każde dziecko, w ciągu roku, musiało przeczytać co najmniej cztery książki z czterech  kategorii. Następnie zaprezentować przed klasą przeczytane lektury w czterech  różnych konwencjach.

Jesienią dzieci czytały fantastykę i prezentowały lektury tworząc prezentację na portalu https://www.edu.buncee.com/.

Zimą powstały sketchnotki na temat przeczytanych baśni i legend.

Wiosną dzieci tworzyły elektroniczne książeczki prezentując powieści detektywistyczne.

Latem czytały książki przygodowe, o których opowiedziały w lapbookach.

Od lat jesteśmy entuzjastkami technologii informacyjno- komunikacyjnych, dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszym projekcie. Pojawiły się aplikacje i programy do tworzenia prezentacji – Buncee oraz elektronicznych książeczek – Storybird i StoryJumper. Połączyłyśmy je z kreatywnymi metodami prezentowania lektur takimi jak lapbooki czy sketchnotki. Dla większości dzieci były to nowe, dotąd nieznane formy pracy z książką. Dlatego zorganizowałyśmy warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się tworzyć prezentacje, sketchnotki czy lapbooki.

W ramach projektu uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Opowieść wigilijna”. Kolejny raz udowadniając,  że ciężką, systematyczną pracą można osiągnąć wiele. Zaprezentowali je uczniom pozostałych szkół projektowych na scenie Obornickiego Ośrodka Kultury.

Dzięki współpracy z ,,Fundacją Zielony Jamnik- na ratunek bezbronnym”, zorganizowałyśmy warsztaty z pisarzem i autorem książek takich jak np. „Psie troski’, „Kocie troski” , panem Tomaszem Justyniarskim. Oprócz tego, że uczniowie kilku szkół biorących udział w naszym międzyszkolnym projekcie dowiedzieli się jakie są etapy powstawania książki, na czym polega praca pisarza, to uczestniczyli w niesamowitej lekcji empatii i wrażliwości. Dominował temat przyjaźni ludzi i zwierząt, naszej odpowiedzialności za nie. Wzruszające i pełne edukacyjnych przesłań zajęcia. Dzięki fundacji Zielony Jamnik, wszyscy uczniowie otrzymali darmową książkę z podpisem i dedykacją autora.

Dużo pozytywnych emocji czytelniczych wzbudziły ,,żywe okładki” przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Dzieci prezentowały ulubione książki starając się jak najdokładniej odtworzyć ich okładki. Zebrały rekwizyty, zadbały o najdrobniejsze detale i wcieliły się w bohaterów przeczytanych lektur.

 

Rozwijając zainteresowania czytelnicze dzieci współpracowałyśmy z Biblioteką Publiczną w Obornikach. To właśnie tam odbyło się podsumowanie projektu, podczas którego wyróżniłyśmy najciekawsze prace. Uroczystości towarzyszyła  wystawa pięknych, kolorowych lapbooków.

Nagrody dla dzieci i dla szkół biorących udział w projekcie ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Oborniki, Księgarnia św. Wojciecha ,Firma Solaris, oraz firma Cortland.

Wszystkie działania w projekcie ,,A może książka?”, zostały opisane na blogu czytelniczym, stworzonym dla tego projektu. Można tam znaleźć  relacje ze wszystkich czytelniczych działań, które zadziały się w minionym roku szkolnym.
http://amozeksiazka.blogspot.com/


Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.plwww.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii.

Print Friendly, PDF & Email
Jolanta Majkowska
Latest posts by Jolanta Majkowska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

2 thoughts on “,,A może książka?” – projekt czytelniczy z wykorzystaniem TIK

 • 3 sierpnia 2017 o 00:45
  Permalink

  Skończyłem właśnie czytanie waszego bloga 🙂 Jeśli się panie nie obrażą to podkradnę pomysł na „żywe okładki”. W naszym gimnazjum były przez ostatnie lata „żywe obrazy”, myślę, że koleżankę od zajęć artystycznych uda się zainteresować okładkami.A że przy okazji jestem fotografem-pasjonatem to z chęcią się zabiorę za okładkę do Cienia Wiatru Zafona 🙂 (rewelacyjne zdjęcie, duże wyzwanie) Pozdrawiam!
  Pan Tikczer

  Odpowiedz
  • 3 sierpnia 2017 o 21:58
   Permalink

   Nie ma problemu, proszę korzystać z pomysłów, po to je właśnie publikujemy. Będzie fajnie jak Pan się pochwali swoimi pracami jak już powstaną. Pozdrawiamy:)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content