Cyfrowa szkoła eTwinningowa

etwinning.pl

Głośno ostatnio o Cyfrowej szkole. W prasie i telewizji trwa dyskusja, padają argumenty za i przeciw, liczy się pieniądze. Do szkół, które są w tym  w pilotażowym programie trafiają pierwsze sprzęty. Teraz się zacznie ! Będzie e-szkoła, e-nauczyciel, za chwilę e-podręcznik.

Ale w Polsce już od dawna jest e-szkoła, rzesza e-nauczycieli codziennie pracuje z komputerami, uczniowie tworzą puzzle, awatary, interaktywne plakaty, chmury wyrazowe, quizy wykorzystując nowoczesny sprzęt w szkole i w domu.

Od 8 lat w Polsce istnieje międzynarodowy program eTwinning. Dzięki niemu ponad 9 tysięcy szkół i 18 tysięcy nauczycieli w naszym kraju to cyfrowe szkoły i cyfrowi nauczyciele. eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.( www.etwinning.pl )

Bardzo się cieszę, że odkryłam eTwinning dla siebie i swoich uczniów. Od trzech lat jestem ambasadorem tego programu w województwie warm.-maz. Szkolę nauczycieli, wspieram ich podczas pracy, prezentuję swoje projekty, reprezentuję Polskę na międzynarodowych konferencjach, biorę udział w seminariach kontaktowych dla nauczycieli. Kocham takie życie – życie e-nauczyciela eTwinnera.

O eTwinningu dowiedziałam się pięć lat temu z broszury, która pocztą dotarła do mojej szkoły. Wtedy rozpoczęcie pracy w tym programie było dla mnie wielką zagadką i wydawało mi się, że to coś trudnego. Zaczęłam szukać informacji w Internecie, program stawał mi się odrobinę bliższy, ale wciąż nie miałam odwagi zacząć. I w takim zawieszeniu trwałam rok, do chwili, gdy znalazłam informację o szkoleniu w Olsztynie.

Gdy pojawiłam się na szkoleniu, o eTwinningu wiedziałam już co nieco , czekałam z niecierpliwością na moment rejestracji i już wieczorem tego samego dnia utworzyłam swój pierwszy projekt. Podczas szkolenia otrzymałam publikacje ze zrealizowanymi już projektami. Po dokładnej analizie niektórych z nich stwierdziłam, że dam radę. Powiało czymś nowym, ciekawym, myśli kłębiły się cały czas i wpadłam po uszy.

Dla mnie eTwinning to przygoda, jak egzotyczna podróż. W walizkę pakuję pomysły, radość, euforię, ciekawość. Wędruję z nią i wciąż potrzebuję nowej, bo stara jest za mała na to, co nowe, czego się uczę od innych.  Realizuję swoje pasje, poznaję wspaniałych nauczycieli, uczę się od nich.

Kiedy zaczynałam pierwszy projekt potrafiłam jedynie przygotować prezentację PPT, zlikwidować czerwone oczka na zdjęciach i przesłać zdjęcie mailem. Teraz znam wiele ciekawych programów , w których przygotowuję pokazy slajdów, programy do animacji, realizacji filmów . Komputer stał się moim narzędziem pracy, kopalnią materiałów, miejscem spotkań podczas wideokonferencji.

Dla moich uczniów to również wielka przygoda. Dzięki eTwinningowi niemal codziennie podróżują po Europie. Oglądają wspólnie wypracowane materiały, filmy przysłane z partnerskich szkół, uczą się o zwyczajach i życiu swoich rówieśników, bez strachu bawią się programami do tworzenia puzzli, edytowania zdjęć. To ich motywuje do nauki języka angielskiego. Mają możliwość poznać inny świat. Pokazuję im go nie w książce, na obrazku.  Jest dla nich na wyciągnięcie ręki. Czy to nie wspaniałe?

Tematy projektów rodzą się same. Teraz , nawet jak biorę do ręki podręcznik, to widzę w nim gotowe tematy do nowych projektów. Nie wymyślam nowych treści, czerpię z materiału, który mam w programie nauczania i podstawie programowej dla pierwszego etapu edukacji, bo w tym wieku są moi uczniowie. Dzięki temu, banalne niekiedy zagadnienia, stają się ciekawsze , atrakcyjniejsze.

Gdy realizowałam tematykę jesienną w projekcie eTwinning – Let’s celebrate autumn mogłabym opisać listek jesienny, wykonać prace plastyczne, poczytać dzieciom o przygotowaniach zwierząt do zimy. I już. Dzięki projektowi dzieci poznały jesień w Rumunii, Bułgarii, Portugalii, Irlandii, podziwiały wycięte w arbuzach latarenki na Halloween w szkole portugalskiej, nauczyły się piosenki o jesieni, którą dostałam od nauczycielki z Rumunii. Od nauczycielki z Irlandii dostałam projekt jesiennej książeczki. Dzieci w naszych szkołach wykonały ją i nauczyły się czytać proste zdania po angielsku. Moi uczniowie dowiedziały się o jesiennym święcie w Portugalii, o pieczeniu kasztanów. My przedstawiliśmy nasze narodowe święto 11 listopada, bo przypada ono podczas jesieni. To wszystko banalna jesień. Ale dużo ciekawsza niż podręcznikowa. Przedstawiona za pomocą narzędzi TIK jest jeszcze barwniejsza.

Moi uczniowie są już wytrawnymi eTwinnerami i mają również swoje pomysły na projekty. Dzięki Michałowi powstał cudowny projekt o psach Friends Fur-ever, a dzięki Dominikowi projekt o zamkach i rycerzach Hide and seek in the castle. Do tej pory zrealizowałam 12 projektów, niemal wszystkie otrzymały Europejskie Odznaki Jakości, jeden zajął III miejsce w konkursie ogólnopolskim, jeden znalazł się wśród 8 najlepszych projektów eTwinnig w Europie.

Projekty eTwinning to wykorzystywanie narzędzi TIK. Skąd się ich uczyć ? Najprościej od swoich partnerów, przyglądać się co robią, jakich narzędzi używają. Potem próbować samemu, pytać. Można również skorzystać ze szkoleń online, które oferuje Polskie Biuro Kontaktowe programu eTwinning. Należy zarejestrować się w programie na stronie  www.etwinning.pl , zgłosić chęć uczestnictwa w szkoleniu i czekać na zaproszenie. A potem to już tylko Cyfrowa szkoła eTwinningowa.

Zapraszam na stronę www.jokookun.jimdo.com . Zamieściłam tam więcej informacji o programie, swoich projektach, porady dla początkujących eTwinnerów i opisałam niektóre narzędzia.

Jolanta Okuniewska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, ambasador programu eTwinning w woj. warm.-maz.

Print Friendly, PDF & Email
Jolanta Okuniewska
Latest posts by Jolanta Okuniewska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

4 thoughts on “Cyfrowa szkoła eTwinningowa

 • 26 listopada 2012 o 22:16
  Permalink

  Cyfrową szkołę robią też ci wspaniali nauczyciele, którzy tu piszą. I to jaką SZKOŁĘ! I nie są eTwinnerami …na razie.

  Tym artykułem chciałam, jako ambasador programu eTwinning zaznaczyć, że program naturalnie wprowadził Cyfrową szkołę już dawno temu .

  Odpowiedz
 • 26 listopada 2012 o 22:32
  Permalink

  Jola! Jak ja się cieszę że Cię znam!! Jeszcze nie robiłam żadnego projektu, ale właśnie kończę kurs „E-twinning dla zaawansowanych” i jest to dokładnie to, co powinno się znaleźć w szkoleniach dla e-nauczycieli, brakuje mi jeszcze spotkań w realu, ale i tak można sporo się nauczyć;) Mam nadzieję, że moja przygoda z e-twinningiem niedługo się zacznie i wsiąknę podobnie jak TY!!!

  Odpowiedz
  • 26 listopada 2012 o 22:44
   Permalink

   Marta, spotkania w realu są też- to są seminaria kontaktowe dla nauczycieli w pięknych miejscach w Europie, gdzie spotykają się nauczyciele i planują wspólne projekty.
   Możesz też zrobić kurs online na Learning Event. Dam znać co ciekawego będzie niebawem. To najlepszy sposób by znaleźć dobrego partnera do projektu- w szkoleniach biorą udział bardzo aktywni, twórczy nauczyciele.
   Wygrywasz konkurs krajowy z tym, co już robisz. W nagrodę dostajesz tablicę Smart, jedziesz z uczniami na camp np do Turcji latem….spotykamy się na dorocznej konferencji gdzieś w Europie… to jest realne 🙂

   Odpowiedz
 • 27 listopada 2012 o 20:53
  Permalink

  genialny projekt, mowie o tym wszystkim moim znajomym, nie wiem jak i dlaczego nigdy wczesniej o tym nie slyszalem, dopiero w grupie superbelfrow!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content