Dokąd zawiedzie cię kropka ?

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dot nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród.

Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a.  Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

dot1thedotclub.org/dotday/

Poznajcie Vashi

Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „ Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła.  Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała , wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek. Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych i większych kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła by coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił- gzygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.

Mała Kropka – wielkie zmiany

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich  mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów. Powstała strona dotycząca obchodów Dnia Kropki, na której umieszczane są dzieła znanych osób, między innymi kanadyjskiego kosmonauty komandora Chrisa Hadfielda, malarzy, artystów.http://www.celebridots.com/2013/09/commander-chris-hadfield.html , przygotowano komplet materiałów dla zarejestrowanych nauczycieli- plakaty, certyfikaty uczestnictwa, pomysły na działania  http://www.thedotclub.org/dotday/get-inspired/resources  i  http://www.peterhreynolds.com/dot/dot_activities.html.

dotthedotclub.org/dotday/

Kropka po raz pierwszy

Rok temu po raz pierwszy zorganizowałam Dzień Kropki w swojej klasie. Dziewczynki założyły ubrania w kropki. Razem z uczniami obejrzeliśmy film i wymyślaliśmy swoje znaczki, które by nas charakteryzowały. W wielkich kropkach rysowaliśmy to, co dla nas najważniejsze w życiu- rodzina, przyjaźń, moje zwierzątko, zdrowie. Była okazja porozmawiać o tym, co to znaczy pięknie żyć. Pozwoliłam dzieciom okleić mnie kolorowymi kropkami i tak ozdobiona chodziłam cały dzień, nawet pełniąc dyżur na korytarzu. Wzbudzałam entuzjazm innych dzieci, a moi uczniowie byli szczęśliwi, że ich pani ma taki strój, jakby Vashti użyła swojego pędzelka. Napisaliśmy do Petera Reynoldsa i wysłaliśmy film. Ku naszej ogromnej uciesze dostaliśmy odpowiedź i gratulacje.
poster dot

Uczniowie z certyfikatami uczestnictwa.

Kropka po raz drugi

W tym roku postanowiłam zainteresować tym niecodziennym świętem innych nauczycieli, którzy współpracują ze mną na fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini. Byli zdziwieni- Święto Kropki? O co chodzi? Ale gdy obejrzeli wzruszający film, z entuzjazmem przystąpili do działań. Zarejestrowali się jako uczestnicy obchodów na stronie http://www.thedotclub.org/dotday/ i dołączyliśmy do grupy ponad 1,2 mln  kropkowiczów z 81 krajów. Są reprezentanci odległego Nepalu, Indii, Finlandii, Rumunii, Malezji i wielu innych egzotycznych krajów świata.
Pierwszym punktem mojego planu było założenie bloga i zaproszenie do niego chętnych nauczycieli. Potem przyszedł czas na wspólne planowanie działań, podawanie pomysłów, dzielenie się linkami do ciekawych stron.
Założyłam dla nas wspólny dokument, wykorzystałam do tego celu narzędzie Google Docs. Od razu zdecydowaliśmy, że podajemy propozycje działań, korzystamy z propozycji innych, ale dowolnie organizujemy obchody tego święta w naszych szkołach i klasach. Nie wszyscy z nas posiadają zaawansowane umiejętności z zakresu stosowania nowoczesnych technologii, więc jest okazja by wspólnie się uczyć. Krzysztof Jaworski przetłumaczył tekst historyjki, Marta Florkiewicz-Borkowska zrobiła polskie napisy do filmu o Vashti. W aplikacjach postermywall oraz pizap powstały plakaty informujące o akcjach.
Teraz jest czas na pracę z uczniami i zamieszczanie relacji. W tym roku dzień 15 września przypada w niedzielę, dlatego można święto zorganizować 13 lub 16 września. W ciągu tygodnia blog zostanie zapełniony zdjęciami, prezentacjami i filmami, które powstały podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki w naszych szkołach. Będziemy podziwiać prace dzieci, pisać komentarze, chwalić się talentami naszych podopiecznych. Uczniowie będą mieli okazję zobaczyć swoje prace na tle innych, podziwiać talenty dzieci, które mieszkają daleko, ale dzięki Internetowi na ten  jeden dzień połączyła ich Kropka. Kropka, która zmieniła Vashti i pozwala innym dzieciom odkrywać siebie. Ta Kropka nam, Superbelfrom, towarzyszyć będzie przez cały szkolny rok.

cela Plakat Celiny Zielińskiej – postermywall.com

Zapraszamy na blog www.kropka-dot.blogspot.com. Tam znajdziecie nas na mapie w zakładce O nas oraz nasze działania podjęte z uczniami.
Za rok 15 września jest kolejne Święto Kropki, bądźcie tego dnia w kropki!

Print Friendly, PDF & Email
Jolanta Okuniewska
Latest posts by Jolanta Okuniewska (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

7 thoughts on “Dokąd zawiedzie cię kropka ?

 • 14 września 2013 o 12:50
  Permalink

  Jola! Ty jestes po prostu jedyna!!! Cieszę sie, ze mogłam sie przydać !!!! Mam nadzieje, ze w przyszłym roku moi gimnazjaliści tez zechcą być w kropki!!!!

  Odpowiedz
 • 14 września 2013 o 19:14
  Permalink

  U nas 'kropki’ przychodzą do szkoły w poniedziałek:) Mam nadzieję, że nie tylko maluszki będą tworzyć swoje kropki małe i duże ale starsi (gimnazjaliści) przebiorą się i włączą do zabawy:) Wspaniała idea!

  Odpowiedz
 • 15 września 2013 o 09:34
  Permalink

  Jolu, dziękuję po raz kolejny za inspirację.
  U nas kropki królowały w piątek. Działo się 🙂
  Wspanaiła rzecz. To takie proste , a tyle radości sprawia dzieciom. Pokazuje też pewną drogę nauczycielom. Nie było żadnego, który nie uśmiechnąłby sie po obejrzeniu filmu. W Dniu kropki brały odział wszystkie klasy 0-3.Były rozmowy o kreatywności i wierze we własne siły. Klasy i korytarze obwieszone są kolorowymi kropkami. Teraz zabieram się do pracy, aby zmontować fotorelację. Myślę, że „Podpisz” stanie się pewnym skrótem myślowym w wielu sytuacjach szkolnych.
  Wiesia

  Odpowiedz
 • 26 września 2013 o 09:11
  Permalink

  A później się ludzie dziwią czemu obrazy, na których namalowana została jedna kreska są sprzedawane za niebotyczne kwoty 😛 I teraz wszystko jasne, wszystko wina kropki 🙂

  A tak na serio naprawdę podoba mi się inicjatywę.

  Odpowiedz
 • Odbicie:Jutro jest Międzynarodowy Dzień Kropki | Obserwatorium Edukacji

 • Odbicie:Dzień Kropki 2016 | Przedszkole nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content