Gorące 12 miesięcy z życia Skalniaków, czyli projekty międzynarodowe z uczniowskiej perspektywy

Część IV „Spotkanie 3 projektów… – grudzień 2013”

spotkanie uczestników projektówCzas kanikuły, warto więc powspominać dobre rzeczy, które przeżyliśmy w poprzednich latach szkolnych. Postanowiłam przedstawić Państwu korzyści płynące z realizacji projektów międzynarodowych bez epatowania wielkimi słowami – niech przekonają nas wrażenia młodych uczestników.
Za nami uczniowskie wspominki z „Comeniusowej” Grecji, Turcji, Włoch oraz międzypokoleniowego projektu „Generations at school”.
W kolejnych odcinkach o bułgarskich tańcach, litewskich krajobrazach i warszawskich celebracjach.
A dziś zapraszamy na relację z wyjątkowego międzynarodowego spotkania.

W rydułtowskim LO na Skalnej odbyło się spotkanie uczestników trzech projektów realizowanych w tym samym czasie: eTwinning (koordynatorki: Mirosława Dyka-Płonka/LO Rydułtowy, Eva Kominkova/ Technikum Brno, Czechy) Indywidualna Wymiana Uczniów Comenius koordynatorki :Monika Brych/LO Rydułtowy, Daniela Corvino /Palestrina, Włochy ), Asystent Językowy Comenius (koordynatorki: Małgorzata Piotrowska / LO Rydułtowy, Magdalena Zlamanowa / Technikum Brno, Czechy).

Spotkanie uczestników trzech międzynarodowych projektów – czyli międzykulturowy tygiel na Skalnej


Oj, gwarno było w naszej Szkole przed Świętami…Nie tylko Mikołaj, anioły i spółka, ale i  dwudziesto-osobowa grupa uczniów z czeskiego Brna zawitała w nasze Skalne progi. Przez ponad rok spotykaliśmy się bardzo często, aczkolwiek tylko wirtualnie, przed ekranami komputerów, pracując nad projektem eTwinning, poświęconym bezpieczeństwu młodzieży w środowisku Internetu. Doskonaliliśmy specjalistyczne słownictwo w języku angielskim oraz umiejętności korzystania z narzędzi informacyjno-komunikacyjnych. Nasz projekt „Safetiquette” , czyli „Bilet bezpieczeństwa do surfowania w Internecie”, wyróżniony został Krajowymi oraz Europejskimi Odznakami Jakości eTwinning w obu krajach, prestiżowym Europejskim Znakiem Jakości w Nauczaniu i Uczeniu się Języków Obcych dla polskiego koordynatora oraz II Nagrodą Krajowego Konkursu eTwinning w kategorii szkół średnich w Czechach.

eTwinning – prezentacja Prezi

Dzięki tej ostatniej nagrodzie czescy uczniowie otrzymali fundusze na wizytę w kraju partnerów, więc mogliśmy nareszcie spotkać się w „realnym” świecie-polskie uczennice z klasy IIIb/c LO w Rydułtowach oraz ich partnerzy z Technikum Mechanicznego w Brnie. Pobyt gości w Polsce to podsumowanie pracy  i  prezentacja sukcesów projektu w Dniu Święta Szkoły 14 grudnia, ale również wspólna nauka i zabawa. Były zajęcia integracyjno-językowe, wykłady i lekcje , współzawodnictwo w grach na konsoli X-box, piosenki i tańce od śląskich po czeskie, włoskie i fińskie (!), próby pokonania strachu przed pierwszą próbą jazdy na łyżwach na lodowisku w Pszowie, muzykowanie w rydułtowskim Parku Sensorycznym, wizyta w Muzeum w Oświęcimiu-trudne, ale edukacyjne doświadczenie dla grupy z Czech.

W naszym spotkaniu udział wzięły również asystentki językowe Comenius z obu szkół – Karin z Niemiec i Aurelia z Rumunii oraz goście projektowi Indywidualnej Wymiany Uczniów Comenius – „nasi” włoscy uczniowie z nauczycielką ze szkoły w Palestrinie.

Wymiana Indywidualna Uczniów – prezentacja Popplet

Po raz kolejny obchodziliśmy więc Święto Szkoły w międzynarodowym towarzystwie. W zeszłym roku uświetnili je partnerzy Wielostronnej Wymiany Szkół Comenius z Włoch, Turcji, Bułgarii i Grecji, której jesteśmy pomysłodawcą i koordynatorem. Tym razem na Skalnej gościli przedstawiciele trzech innych projektów europejskich, które realizuje nasze rydułtowskie Liceum.

Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli możemy nauczać i uczyć się języków obcych radośnie i aktywnie oraz świętować kolejne rocznice działalności Liceum na Skalnej w doborowym, międzynarodowym towarzystwie.


 

Mirosława Dyka-Płonka (anglistka, członkini grupy Superbelfrzy, laureatka European Language Label 2013 oraz I Nagrody Nasz Projekt eTwinning 2014, koordynatorka projektu Submarine Comenius 2012-2014) Monika Brych (anglistka, współkoordynatorka projektu Comenius i koordynatorka projektu WIU) oraz uczniowie Skalnej (LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach) – uczestnicy projektów.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content