Gorące 12 miesięcy z życia Skalniaków, czyli projekty międzynarodowe z uczniowskiej perspektywy

Część VII „Po laury do stolicy… – czerwiec 2014”

W-wa1

Czas kanikuły, warto więc powspominać dobre rzeczy, które przeżyliśmy w poprzednich latach szkolnych. Postanowiłam przedstawić Państwu korzyści płynące z realizacji projektów międzynarodowych bez epatowania wielkimi słowami – niech przekonają nas wrażenia młodych uczestników.

Jak gorący to był rok w naszej szkole przekonali się czytelnicy naszych relacji z podróży do Grecji, Turcji, Włoch, Bułgarii oraz spotkań i projektów realizowanych pomiędzy wyjazdami w Polsce. Okres przedwakacyjny też obfitował w przygotowane wcześniej (Litwa – w kolejnym odcinku) oraz całkiem nieplanowane, aczkolwiek radosne peregrynacje. Zapraszamy:

Po laury do stolicy, czyli niespodziewana podróż do Warszawy

LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zostało laureatem I Nagrody ogólnopolskiego konkursu „Nasz Projekt eTwinning 2014” Delegację Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zaproszono na X Ogólnopolską Konferencję Programu eTwinning , która odbyła się 6 czerwca w Teatrze Stanisławowskim – Stara Pomarańczarnia w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Ceremonię wręczenia nagród laureatom  konkursu „Nasz projekt eTwinning 2014” uświetniła obecność przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji . Po prezentacji nagrodzonych projektów, laureaci wysłuchali wystąpienia na temat kreatywnego zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji. Zaproszeni uczniowie wzięli również udział w atrakcyjnym programie turystyczno-artystycznym po ceremonii oraz w kolejnym dniu pobytu w Warszawie.

Projekt „Safetiquette” dotyczący bezpieczeństwa nastolatków w Internecie, nagrodzony został już wcześniej Krajową i Europejską Odznaką Jakości eTwinning w obu partnerskich krajach oraz II Nagrodą „Konkursu eTwinning 2013” w Czechach. Koordynatorowi polskiemu przyznano Europejski  Znak Innowacyjności w Nauczaniu i Uczeniu się Języków Obcych 2013. Tym razem nasza Szkoła otrzymała I nagrodę w konkursie tematycznym „Świadomy Użytkownik Internetu” , sponsorowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz specjalną nagrodę Prezesa Image Recording Solutions. Koordynatorkę projektu uhonorowano listami  gratulacyjnymi i dyplomami uznania  Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Minister Edukacji Narodowej.

Niestety, dumna z zaproszenia do Warszawy koordynatorka, musiała wysłać do stolicy koleżankę-anglistkę, jako że w tym samym czasie przebywała na Litwie z inną grupą projektową; a tak daleko i na tak długo trudniej było znaleźć jakiekolwiek zastępstwo. Jak widać, nagroda była wielką niespodzianką. Delegację uczniów- absolwentów ściągałam poprzez Facebookowe grupy – zdążyli zakończyć zarówno projekt, jak i naukę w Liceum.  Przebieg uroczystości znam jedynie z ich poniższych relacji, gorących polsko-litewskich telefonów i maili o nagrodzie (organizatorzy zdradzili, które miejsce/wyróżnienie zajęły zaproszone szkoły dopiero w trakcie Gali) oraz filmiku nakręconego przez naszą delegację w Warszawie.

Karolina Jezusek

5 czerwca delegacja naszej szkoły wyjechała do Warszawy po odbiór nagrody za projekt eTwinning. Zostawiliśmy bagaże w hotelu „Campanile” i ruszyliśmy na podbój stolicy. Wjechaliśmy na 30 piętro Pałacu Nauki i Kultury, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Z okazji 25-lecia odzyskania wolności większość zabytków była przystrojona biało-czerwonymi wstęgami. Przechadzając się ulicami Starówki, znaleźliśmy największe symbole stolicy: kolumnę Zygmunta i Syrenkę. Z obolałymi nogami wróciliśmy do hotelu, aby przygotować się do głównego celu naszej podróży: prezentacji projektu i odbioru zagadkowej nagrody. Następnego dnia, autobusy zawiozły laureatów do Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Galę prowadził dobrze nam znany prezenter TVN 24. Byliśmy bardzo zaskoczeni, kiedy usłyszeliśmy słowa: „I Nagroda – Liceum Ogólnokształcące w Rydułtowach” . Dumni z sukcesu, ruszyliśmy  zwiedzać Łazienki Królewskie. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam reprezentować naszą Szkołę na tak uroczystej Gali.

W-wa4

Krzysztof Waltar

Wyjazd do Warszawy w ramach odbioru nagrody za zajęcie pierwszego miejsca za projekt „Safetiquette” minął w świetnej atmosferze. Cieszę się, że nasza praca została doceniona i jestem dumny, że mogłem reprezentować LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach podczas tak oficjalnego wydarzenia.  Oby więcej takich sukcesów dla szkoły.
W-wa3

Sabina Błaszczok

Bardzo cieszy mnie to, że miałam okazję wziąć udział w tym projekcie. Dzięki temu miałam możliwość po raz drugi w swoim życiu odwiedzić Warszawę.  Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez organizatorów uroczystości.  Piątkowa gala była bardzo dobrze zorganizowana. W sobotę odwiedziliśmy Wilanów oraz wzięliśmy udział w przedstawieniu teatru pantomimy w oranżerii Pałacu. Wyjazd ten był dla mnie kapitalnym podsumowaniem, a nagroda dla Szkoły – owocem dwóch lat bardzo ciężkiej pracy nad projektem.

W-wa2

Martyna Urbanek

Przeżyliśmy wspaniały czas w stolicy, co było ukoronowaniem naszej ciężkiej pracy. Nikt chyba się nie spodziewał, że zajdziemy tak wysoko; wszak o nagrody walczyło wiele świetnych projektów. Było to dla nas wielkie i miłe zaskoczenie. Uważam, że w pełni na to zasłużyliśmy – w pracę nad zadaniami projektowymi włożyliśmy całe serce oraz wolny czas. Było to dla nas pamiętne doświadczenie: nawiązaliśmy mnóstwo nowych przyjaźni , projekt nie tylko udoskonalił nasz język angielski, ale również nauczył współpracy w międzynarodowej grupie.  Mimo to, że moje nogi jeszcze nigdy tyle nie wycierpiały (zwiedzanie stolicy), warto było pojechać do Warszawy po odbiór tak prestiżowej nagrody dla naszego Liceum.

Więcej o projekcie „Safetiquette” – artykuł


Mirosława Dyka-Płonka (anglistka, członkini grupy Superbelfrzy, laureatka European Language Label 2013 oraz I Nagrody Nasz Projekt eTwinning 2014, koordynatorka projektu Submarine Comenius) , Lidia Szmelich (anglistka LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach) oraz uczniowie LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content