Ogarniamy Inżynierię

Wprawdzie są już wakacje, ale my wciąż „ogarniamy” miniony rok szkolny.

W czerwcu, w naszej szkole – Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubsku, realizowaliśmy projekt interdyscyplinarny „Energia i wiatr” w ramach programu „Ogarnij Inżynierię” Fundacji Katalyst Engineering, która działa non-profit w ramach grupy White Star Foundation.

Udział w projekcie interdyscyplinarnym to był czas znakomitej zabawy ale przede wszystkim kształtowanie kompetencji przyszłości takich jak wykorzystanie nowych technologii, praca zespołowa, rozwiązywanie problemów, programowanie, modelowanie 3D.Collage 2016-07-16 14_17_40

W Projekcie współpracowali nie tylko uczniowie ale też nauczyciele kilku przedmiotów. To był czas wzajemnego uczenia się, wspólnego poznawania rzeczy nowych, dotąd nieznanych. Czas przełamywania lęków i oporów przed technologią. Nauczyciel w projekcie pełnił rolę tutora, organizował pracę uczniów, moderował spotkania, dbał o atmosferę sprzyjającą uczeniu się, motywował do poszukiwań, wskazywał źródła, ale nie podawał gotowych rozwiązań.

Taki model pracy wdraża uczniów do wysiłku intelektualnego, daje swobodę działania, nie narzuca jedynego słusznego rozwiązania, w końcu pozwala kształcić umiejętność uczenia się, która w XXI wieku jest kluczem do sukcesu.

Collage 2016-07-16 14_19_46

Parę słów o poszczególnych modułach projektu:

Moduł dla klasy IV – „Tajemnice zielonych dachów” porusza aspekty związane ze składnikami pogody, uczy korzystania z narzędzi pomiarowych oraz pokazuje inżynieryjne rozwiązania dotyczące budowy ekologicznych osiedli.

Moduł dla klasy V – „Energia i wiatr” to szereg zajęć lekcyjnych poświęconych zagadnieniom związanym z rodzajami i źródłami energii, ze szczególnym naciskiem na energię wiatrową i turbiny wiatrowe.

Moduł składa się z kilkunastu jednostek lekcyjnych, które można realizować na poszczególnych przedmiotach. My zdecydowaliśmy się na tak zwane dni projektowe, podczas których każda z klas realizowała zadania w grupach pod okiem kilku nauczycieli – przyrody, matematyki, informatyki, techniki i plastyki. Scenariusze lekcji kładą duży nacisk na zajęcia praktyczne, konstruowanie, eksperymentowanie i prototypowanie. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję poznać technologię druku 3D – najpierw projektując a następnie drukując modele turbin wiatrowych. Do projektowania wykorzystaliśmy darmowy program 123D Design, do obsługi drukarki posłużył nam Matter Control.

Collage 2016-07-16 14_21_32

Realizacja projektu była dla nas wszystkich znakomitym doświadczeniem, które zamierzamy kontynuować w nowym roku szkolnym.  Praca w modelu STEAM, czyli interdyscyplinarne podejście łączące przyrodę, technikę, inżynierię, sztukę i matematykę, to zaangażowanie uczniów w rozwiązywanie realnych problemów, nauka przez doświadczanie, to odkrywanie zależności i prawidłowości w sposób dla dziecka naturalny.

Print Friendly, PDF & Email
Małgorzata Rabenda
Latest posts by Małgorzata Rabenda (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content