EduMoc online 2017

7 października 2017r. już po raz drugi nieformalna grupa nauczycieli – Superbelfrzy RP – zorganizowała największą w Polsce (i nadal jedyną!) konferencję on-line dla nauczycieli i edukatorów oraz innych osób związanych z nauczaniem.

Między 9.00 a 21.30 (przez ponad 12 godzin!) można było uczestniczyć w sieciowym edu-wydarzeniu, które było dedykowane Światowemu Dniu Nauczyciela (World Teacher`s Day), który obchodzony jest 5 października pod patronatem UNESCO.

32 prelegentów (w tym goście zagraniczni) oraz osoby z przeróżnych stref czasowych i miejsc (m.in. Paryż i Dubaj), zaangażowani byli wokół wspólnej idei dzielenia się wiedzą i umiejętnościami. Biorąc czynny udział w EduMoc Online, prowadzili bezpłatnie swoje wykłady, czym pokazali, że odległość dla nowoczesnej nauki nie jest przeszkodą.

Krótkie sesje merytoryczne podzielone na dwa strumienie przeplatane były wykładami zaproszonych gości. Można było posłuchać wystąpienia profesorów Hansa deFour,  Martina Ebnera, Stanisława Czachorowskiego i Lecha Mankiewicza.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Aleksandrę Pezdę, Marianna Kłosińska, prof. Jan Hartman i dr Przemysław Sadura starali się odpowiedzieć na pytanie: Po co nam szkoła?

Uczestnicy EduMocy Online 2017 mogli zapoznać się z pomysłami na aktywizację uczniów i nauczycieli, które zostały zaprezentowane w 5 blokach tematycznych:

 •         Relacje są ważne,
 •         Zamiast punktów i ocen,
 •         Technologie na topie,
 •         Edukacja oparta na projektach,
 •         Programowanie – lubię to!

Dwa wirtualne pokoje, przekaz live na kanale Youtube Superbelfrów, Facebooku, “ćwierknięcia” na Twitterze – to tylko jedne z wielu sposobów proponowanych w tym dniu osobom zainteresowanym udziałem w wydarzeniu. Setki chętnych, którzy oglądali i komentowali na żywo wykłady oraz kolejne setki, które pisały o konferencji w najprzeróżniejszych miejscach polskiego Internetu, stworzyli niesamowitą atmosferę EduMocy Online. Ważna – jak rok temu – była możliwość wyboru dowolnego wystąpienia przez uczestników wydarzenia, w tym wypadku przeniesienie się do innego pokoju, albo po prostu zrobienie sobie przerwy. Nad całością konferencji czuwały dwie moderatorki, a jednocześnie twórczynie wydarzenia: Agnieszka Bilska oraz Marta Florkiewicz-Borkowska.

Trudno opowiedzieć w paru słowach czym jest w pełni EduMoc Online i przedstawić w krótkiej informacji „Edukacyjną Moc”, jaka była przekazywana z najprzeróżniejszych miejsc w Sieci. Wyznacznikiem udziału był tylko dostęp do Internetu i trochę czasu – również tego, jaki nauczyciele prelegenci i zaproszeni goście poświęcili swoim kolegom nauczycielom. Kolejny raz była to konferencja zorganizowana przez nauczycieli dla nauczycieli, przy udziale i bezinteresownym zaangażowaniu różnych instytucji. Narzędzi i przestrzeni dyskowej użyczyła nieodpłatnie polska firma technologiczna ClickMeeting, a wsparciem merytorycznym „EduMocy Online” byli:

 •         Stowarzyszenie Mistrzów Kodowania,
 •         Centrum Cyfrowe,
 •         Koalicja Otwartej Edukacji.
 •         CreativeCommons Polska,
 •         Polskie Towarzystwo Informatyczne.

Patronat medialny sprawowały takie firmy i organizacje jak:

 •         ECDL Polska,
 •         Librus,
 •         EduNews.pl,
 •         Głos Nauczycielski,
 •         OCDN.

Ci, którym nie udało się uczestniczyć w EduMocy Online, na pewno będą mogli w ciągu roku obejrzeć nagrania ze wszystkich wystąpień udostępniane sukcesywnie na kanale Superbelfrów RP.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tym wymagającym przedsięwzięciu i obiecujemy, że EduMoc Online powróci za rok. Cieszymy się również, że jako Superbelfrzy RP pozostaliśmy przy bezpłatnej formule tak po stronie kosztów organizacji, jak i uczestnictwa. Udało się to wyłącznie dzięki firmom i ludziom, którzy dostrzegli w naszej działalności wartość edukacyjną i społeczną wartą wsparcia ponad jakimikolwiek podziałami.

 

Wystarczy zarezerwować czas, przygotować kubek z herbatą czy kawą i włączyć komputer, aby znowu spotkać się w świecie, w którym rządzi MOC nauczycieli, czyli osób dzielących się wiedzą, doświadczeniem i własnym czasem, zaangażowanych w to, by pomagać sobie nawzajem i dzielić się doświadczeniem z innymi.

 

 

_______________________________________________

P.S. A Kura? Pojawiła się znikąd podczas Huraganu Pinokio i zjawiała się w najmniej oczekiwanych momentach wystąpień. niektórzy twierdzą że pochodzi z Kuracao, jeszcze inni, że emigrowała do nas z San Escobar. Przebiegała po ekranie, było ją słychać w tle, nagle zjadała przecinki w prezentacjach.  Kura była jak Kuragan, jak zmaterializowana EduMoc, jak przecinek w zdaniu, który zmienia jego sens.

 

Autorzy grafik: Andrea Hojdysz, Mateusz Łysek, Klaudia Ratajczak.Maciej Danieluk, Jacek Ścibor,  Joanna Waszkowska

 

Print Friendly, PDF & Email
Danieluk Maciej
Podoba się? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “EduMoc online 2017

 • 11 października 2017 o 21:20
  Permalink

  Moja propozycja tytułu przyszłorocznej edycji:
  Kuragan Mocy 2018
  🙂
  Tak trzymać, również ten poziom feelingu i dystansu wobec siebie …

  Odpowiedz
 • 16 listopada 2017 o 21:58
  Permalink

  Świetna inicjatywa, tak trzymać. Mnóstwo inspiracji i „eduwariatów”. Dziękuję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content