Expecto Belferum!

Przemek Staroń – fot. by Paweł Łęcki.(archiwum Facebook)

Expecto Belferum – Przemek Staroń. Nauczyciel Roku 2018r. 

“Bądźmy wszyscy dla siebie nauczycielami i uczniami”

Nie poznałem jeszcze człowieka. A w sumie źle powiedziałem. Nie poznałem jeszcze człowieka osobiście. Śledzę go na FB, widzę jak kolekcjonuje pokemony w postaci innych barwnych nauczycieli. Pstryka sobie z Nimi fotki i zbiera te chwile jakby to były magiczne artefakty w Harrym Potterze.
W sumie trudno powiedzieć gdzie uczy. Znający go twierdzą, że w Hogwarcie. Wszyscy inni widują go na SWPS, w II Liceum im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Prowadzi zajęcia z seniorami oraz młodzieżą. Tłumaczy czym jest filozofia.

Nie może być inaczej. Nie można nie wspomnieć o Harrym Potterze w kontekście mówienia o Przemku.  Co prawda twierdzi, że przeczytał w życiu parę więcej książek niż tylko Harry’ego.

Zakon Feniksa, który stworzył, jest czymś unikalnym w polskiej przestrzeni edukacyjnej. 

Mentor, psycholog, pedagog, przyjaciel, inaczej zwany też profesor Snap.
Człowiek, który swoją pasją do filozofii zaraził niejednego ucznia i studenta.  Nie tylko pedagog, ale głównie człowiek, który łączy pokolenia.

Tworząc Zakon Feniksa, grupę miłośników filozofii oraz myśli Harry’ego Pottera udało mu się coś innego. Swoją magią, chęcią tworzenia dobra, dokonał cudu i na jego zajęciach z filozofii spotykają się  uczniowie, nauczyciele i ludzie wieku dojrzałego. Jego lekcje, które są transmitowane online na grupie facebookowej, pomagają zrozumieć zagadnienia życiowe z wszystkich możliwych stron.

Inwestycja w uczniów zaowocowała  kilkunastu laureatami olimpiad filozoficznych. Sposób w jaki ich przygotowuje, jest czymś niesamowitym. Przychodząc do jego klasy etyki i filozofii w liceum, nie znajdziecie ławek, ale za to możecie posłuchać go z basenu z piłeczkami, lub z kanapy i przykryć się kocem. W sali znajdziecie tyle ciekawostek dotyczących filozofii, kulturoznawstwa, że każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

Jest też niesamowitym kumplem, który zawsze znajdzie czas na to, by się podzielić wiedzą z kolegą, lub wysłuchać jakie problemy go gnębią.  Potrzebujesz książkę, grę planszową? Umów się z nim na spotkanie w centrum JUMP , które prowadzi. Spotkaliście go jako prowadzącego konferencję? Zaskoczył was logicznością prowadzonej rozmowy? Nie dziwimy się.

Zagraliście kiedyś z nim grę integracyjną, którą prowadził? My tak, to co się później wydarzyło, była niesamowite połączenie serc.
I to jest to, co jest dla niego najważniejsze. Przyjaźń, połączenia serc, które wspólnie chcą zmieniać świat na lepsze.
Zawsze mówi, kiedy spotyka kogoś niesamowitego: „I zaświeciła gwiazda nad chwilą naszego spotkania.”

W sieci znajdziecie dużo informacji na temat Przemka, ale wydaje mi się, że żeby go zrozumieć i poznać trzeba wysłuchać tego wystąpienia. Wystąpienia, które jest deklaracją tego czym może i powinien być nauczyciel.

W imieniu całej społeczności Przemku dziękujemy za to że jesteś i za to jaki jesteś. Gratulacje.

P.S. A jakby ktoś z Was był w Starbucks’ie i widział kubek, to zawsze możecie do niego napisać i wysłać mu. Kolekcjonuje je namiętnie  😉

Przemysław Starań – „Istotą edukacji jest magia”  – TEDx Gdynia. Nagranie pochodzi z kanału YouTube TEDX Talks: https://www.ted.com/tedx

 

Dziękuję Vitia Bartošová Hoffmann – za pomoc w scharakteryzowaniu Przemka.

 

Print Friendly, PDF & Email
Danieluk Maciej
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content