Otwarte Zasoby Edukacyjne. Czym są? Gdzie ich szukać?

Świat nie stoi w miwzory gierejscu. W pracy nauczyciela coraz częściej wykorzystywane są narzędzia oparte o dobra znalezione w sieci.

Jak z tych dóbr korzystać?

Czy wszystko to, co znajdziemy, można bezkarnie wykorzystać we własnych materiałach?

Dlaczego warto sięgnąć po Otwarte Zasoby?

Na te oraz podobne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy katowickiego hakatonu Otwartych Zasobów Edukacyjnych. W dniach 12-13 marca, grupa dwudziestu pięciu zapaleńców dyskutowała, a później tworzyła materiały, z których mogą korzystać swobodnie wszyscy użytkownicy Internetu.

Czym są Otwarte Zasoby? Najprościej rzecz ujmując, to te wytwory pracy ludzkiej, których autorzy umieszczają je w sieci oznaczając licencją CC lub pokrewnymi (więcej o licencjach przeczytacie <tu>). Zawierają wszelkie fotografie, utwory muzyczne, książki, a nawet filmy, które można (zgodnie z prawem) wykorzystać w pracy (również wtedy, gdy chcemy efekty naszychkostki narracyjne starań zamieścić w Internecie). Więcej na ten temat można przeczytać na stronie <otwartezasoby.pl>,  gdzie szczegółowo omówione są poszczególne kategorie materiałów.

Wracając jednak do spotkania w Katowicach. W trakcie rozmów dotyczących źródeł pozyskiwania choćby fotografii, okazało się, że większość społeczności nauczycielskiej nie zastanawia się, czy ma prawo konkretne zdjęcie wykorzystać, kto jest jego autorem i jak działa ochrona prawa autorskiego. Sięgają po to, co wyświetli się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania i będzie współgrało z opracowywaną treścią. Nie wymagają również od uczniów, aby świadomie pracowali z materiałami źródłowymi.

Dlatego właśnie głównym celem hakatonu stało się opracowanie materiałów opartych wyłącznie o Otwarte Zasoby. Uczestnicy doszli bowiem do wniosku, że pokazując, jak pracować z powszechnie dostępnymi, darmowymi  zasobami, zachęcą innych do zgłębienia tematu i sięgnięcia po legalne rozwiązania.memo

Dzięki pomocy graficzek udało się opracować trzy elementy gotowe do druku i wykorzystania. Wśród nich znalazły się proste szablony gier (m.in. kostek narracyjnych, memo, kart kolekcjonerskich), propozycja gry planszowej oraz poradnik dla blogerów. Praca nad kolejnymi pozycjami (w tym bazą przydatnych linków) wciąż trwa. Najważniejsze jednak, że przygotowane zasoby dostępne są po pobrania <tu> i można z nich swobodnie korzystać.

 

Asia Krzemińska– nauczycielka języka polskiego, autorka bloga zakreconybelfer.blogspot.com

Print Friendly, PDF & Email
Latest posts by Joanna Krzemińska (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content