Poznajmy lepiej świat, w którym żyjemy

fot. Tatiana Jachyra / archiwum Kulczyk Foundation
fot. Tatiana Jachyra / archiwum Kulczyk Foundation

Trwa Tydzień Edukacji Globalnej (16-22.11.2015) – w tym roku odbywa się on pod hasłem „Równość – od słów do czynów”. Wyjątkowo trafnie oddaje to wyzwanie, z którymi boryka się obecnie Europa. Do szkół podstawowych i gimnazjów wysłany został pakiet scenariuszy zajęć Edukacja Globalna – Efekt Domina, które mogą pomóc nam rozmawiać na tematy związane z globalizacją, współpracą międzynarodową i solidarnością.

Opracowany przez Kulczyk Foundation pakiet materiałów, w którego powstanie zaangażowani byli także nauczyciele z grupy Superbelfrzy, ma nam pomóc zrozumieć, że nie wszyscy żyją tak jak my, ale wszyscy mają takie same prawo do szczęścia. A potem zacząć zastanawiać się, co świat może zrobić, by zmniejszyć skalę krzywd i nierówności.

Zaczęło się od ogromnej potrzeby pomagania innym i programu telewizyjnego Efekt Domina w TVN poruszającego trudne tematy z różnych zakątków świata. Nieuleczalna choroby dzieci, wykorzystywanie dzieci do ciężkiej pracy, bieda, małżeństwa 12-letnich dziewczynek, brak infrastruktury i lekarstw. Program nie tylko pokazywał te problemy ale również wskazywał jak je rozwiązać.

kulczyk-egsp02Pakiet Edukacja Globalna – Efekt Domina jest próbą, by tematy, które mieliśmy możliwość zobaczyć na ekranie, przenieść do szkoły. Przesyłki, które trafią lub trafiły już do szkół zawierają materiały przeznaczone dla nauczycieli i uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej i klas 1–3 gimnazjum. Scenariusze mogą być wykorzystane na lekcjach wychowawczych, lekcjach wiedzy o społeczeństwie, a także w ramach bloku między przedmiotowego lub zajęć dodatkowych. Wykorzystują naturalną dociekliwość dzieci odwołują się do posiadanej wiedzy i różnych doświadczeń życia codziennego w Polsce. Wszystko po to, by przybliżyć sytuację dzieci wychowywanych w różnych kulturach i tradycjach w innych miejscach na świecie: w Bangladeszu, Rumunii, czy w Laosie. Chodzi także o to, by pokazać, że tuż obok nas może dziać się coś, co wymaga od nas dużej wrażliwości. Stąd temat hospicjum dziecięcego, czy walki o to, by nie znaleźć się na marginesie życia.

Do każdego scenariusza dołączony jest filmowy reportaż, który stanowi wprowadzenie, ale i pogłębienie omawianych zagadnień. Na płycie znajduje się także galeria wymownych zdjęć, które Kulczyk Foundation zebrała właśnie w trakcie projektów pomocowych w miejscach będących podstawą scenariuszy lekcyjnych.

kulczyk-eggim03Jak mówi Dominika Kulczyk, szefowa fundacji, liczymy na wrażliwość oraz pomysłowość samych nauczycieli oraz dyrekcji szkół. Gdy tworzyliśmy pierwsze odcinki Efektu Domina w telewizji TVN chcieliśmy oczywiście promować różne sposoby na skuteczną pomoc potrzebującym. Ale zaczęliśmy też myśleć o tym, że to właśnie telewizja jako medium nierzadko krytykowane za zbytnią sensacyjność, ma jednak szansę stać się punktem wyjścia dla nowego nurtu w edukacji. Nurtu, w którym doceniając możliwości dzieci próbujemy pomóc im zrozumieć świat. Właśnie zrozumieć, zyskać perspektywę, wrażliwość, a nie „nauczyć się na pamięć”.

Te niecodzienne lekcje mogą być początkiem akcji pomocowych inicjowanych przez uczniów. W samych scenariuszach zaproponowano przykłady takich działań, np. nawiązanie przez klasę, czy całą szkołę współpracy z wybranym domem dziecka, przygotowanie gry planszowej dla dzieci z hospicjum, napisanie i nagranie bajki dla dzieci z Zambii.

Scenariusze i materiały, które trafiły do szkół można pobrać także w wersji elektronicznej ze strony www.edukacjaglobalna.com.

Dodatkowym elementem projektu jest konkurs filmowy realizowany na platformie MillionYou (od 23.11.2015), w którym można wygrać iPady dla całej klasy oraz drukarki do szkół. Zadaniem uczestników konkursu będzie zaplanowanie i przeprowadzenie akcji, która w jakiś sposób zmienia świat na lepszy, a następnie podsumowanie tego projektu w formie filmu.


Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.

Print Friendly, PDF & Email
Latest posts by Marcin Polak (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content