Zaczynam od siebie

 

Ancyra_Caracalla

Ruch, w tym również i pływanie, stanowił wartość już dla starożytnych. Grecy w ateńskich palestrach między innymi sprawnościami uczyli pływać. Rzymianie łączyli pływanie ze sprawnością bojową. Ponoć Juliusz Cezar i Marek Antoniusz byli dobrymi pływakami. No, ale wtedy nie było telewizji, Internetu, konsoli do gier, więc aktywne formy spędzania wolnego czasu nie musiały z nimi konkurować. Szkoda, że obecnie w naszej świadomości ruch traci na wartości.

Teoretycznie wszyscy mówią, że owszem, że tak, ale ilu spośród nas systematycznie podejmuje się rekreacji? Jak często rodzice ulegają presji dzieci dotyczącej zwolnienia z lekcji WF „z powodu złego samopoczucia”. Nie nauczymy swoich dzieci modelu aktywnego spędzania wolnego czasu zwalniając z aktywnego uczestnictwa w lekcjach WF z byle powodu, nie dając im własnego pozytywnego przykładu w postaci cotygodniowych wizyt na pływalni, rodzinnych wycieczek rowerowych lub systematycznych wizyt na lodowisku.

Inna sprawa, to jak atrakcyjne są lekcje WF. Czy są to „zajęcia na macie”, czyli macie piłkę i grajcie, czy może wyglądają inaczej? Jeszcze inną sprawą są warunki, w jakich się odbywają, jak często dzieciaki ćwiczą na korytarzach ze względu na ograniczony dostęp do sali gimnastycznej.

Problemów jest wiele, jednak nie chodzi o to, aby usprawiedliwiać nimi obecną sytuację, tylko podejmować takie działania, które będą mogły ją zmienić. Na kogo mamy największy wpływ? Na samych siebie, więc zmiana powinna nastąpić w pierwszej kolejności właśnie w nas. Zaczynam od siebie.

P.S.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Ancyra_Caracalla.jpg

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Maciek Kacprzak
Latest posts by Maciek Kacprzak (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content