#zadajęzsensem – czyli dla swojego ucznia to Ty jesteś systemem edukacji

Przeładowana podstawa programowa to świetny moment, żeby część materiału zadać uczniom do „przerobienia” jako zadanie domowe.
W końcu wtedy mamy szansę się „wyrobić z materiałem”. Czyż to nie jest kusząca wizja?
W końcu polski nauczyciel, jak lotnik, poleci i na drzwiach do stodoły – czyli wrodzonym sprytem da sobie radę w sytuacji, gdy twórcy podstawy programowej, tworzonej w jeden miesiąc, cofnęli nasz edukacyjny świat o 30 lat, także w kwestii zadawania zadań domowych.
Jacek Staniszewski z Warszawy i Marcin Zaród z Tarnowa, prowadzący polski podcast edukacyjny EduGadki, a jednocześnie inicjatorzy kampanii #zadajęzsensem mówią: „NIE tędy droga”.

Od ponad roku media społecznościowe pełne są listów zrozpaczonych rodziców uczniów, m.in. ostatnich klas szkoły podstawowej, którzy w efekcie reformy zostali zmuszeni do realizacji 3 lat nauki w gimnazjum w 2 lata.
Uczniowie nierzadko przychodzą do domu po ośmiu godzinach w szkole, a tu czekają  ich kolejne godziny spędzone nad zadaniami domowymi lub przygotowaniem się do kolejnej kartkówki lub sprawdzianu.
Na ten stan rzeczy wielokrotnie zwracał uwagę Rzecznik Praw Dziecka, Pan Marek Michalak w pismach wysyłanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W alarmujący dzwon uderza też skupiająca ponad 18 tysięcy członków społeczność strony facebookowej „NIE dla chaosu w szkole”, skupiająca m.in. rodziców uczniów obciążonych nadmierną  nauką.
Problem w tym, że apele kierowane do władz oświatowych nie przynoszą skutku.

Twórcy EduGadek uznali, że jedynym sposobem na realną zmianę jest są oddolne działania nauczycieli, którzy w obliczu zaistniałej sytuacji sami powinni wziąć  sprawę w swoje ręce i empatycznie spojrzeć na swoich uczniów, ale przy wsparciu wszystkich zainteresowanych grup, czyli także rodziców i samych uczniów.
Akcję zainicjowali w 26 odcinku podcastu EduGadki [fragment dotyczący kampanii #zadajęzsensem możecie odsłuchać na filmiku powyżej, a całość odcinka, którego bohaterką jest Joanna Urbańska, Nauczyciel Roku 2016, wysłuchać klikając TUTAJ].
W ten oto sposób dokładnie tydzień temu powstała strona facebookowa #zadajęzsensemktóra w kilka dni zdążyła zgromadzić kilkuset nauczycieli i rodziców. Autorką materiałów graficznych towarzyszących kampanii jest niezrównana Karolina Żelazowska.

Inicjatorzy kampanii nie ograniczają się do prostego komunikatu „Nie zadawaj zadań domowych”, ale starają się dostarczyć argumentów za ograniczeniem takiego sposobu pracy, wesprzeć zmianę jakościową zadawanych zadań przez wzajemną  wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami, rodzicami i uczniami, a w przypadku niektórych przedmiotów, np. plastyki, zajęć technicznych czy religii, apelują do nauczycieli o rezygnację lub ograniczenia zadań do całkowitego minimum.

Do akcji już włączyli się członkowie grupy Superbelfrzy, a także twórcy takich stron i blogów jak: portal edukacyjny Edunews.plZakręcony Belfer, KareinaBelferka w Sieci, TIK-owy Belfer, kanał youtube’owy Sztuka Myślenia, fanpage Strefa EdukacjiCzłowiek 2.0Hexomino-Rodzinna matematyka, Wytrenuj mózg – Biofeedback,  Siedem Liter  oraz Belfry Bazgrolą, Fundacja Niech Się Dzieje, fundacja Tata jest OK, magazyn dla nauczycieli Sygnał, [lista wciąż jest aktualizowana].

Twórcy kampanii chcą by ich działania były konstruktywne, dlatego zapewniają nauczycielom także wsparcie merytoryczne w zakresie tego, jak zadania domowe mogłyby wyglądać.
Ciekawe, praktyczne porady związane z zadaniami domowymi oraz swoisty rachunek sumienia skierowany do nauczycieli zawiera artykuł „Zadawać z sensem” autorstwa Jacka Staniszewskiego, dyrektora Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie, który ukazał się na prowadzonym przez niego blogu doklasy.pl.
Wartością dodaną jest też wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami na fanapge akcji – np. wczoraj wieczorem rozgorzała tam dyskusja o tym, kto zadaje zadania domowe na weekend, a jeśli tak, to jakie.

Warto też przypomnieć artykuł pt. „Nauczyciel roku wzywa: Ograniczmy prace domowe, siedzenie bez przerwy nad książkami, to szaleństwo”, w którym autorzy przytaczają słowa Marcina Zaroda, Nauczyciela Roku 2013: „Wyścig szczurów nie jest dla dzieci. Uczymy je, by pracowały przez 24 godziny na dobę. Wracają po szkole do domu i do nocy siedzą nad książkami. To szaleństwo. Jeśli nie pokażemy im, że warto wypoczywać i mieć swoje zainteresowania, to jest to prosta droga do tego, by w dorosłym życiu „jechały” na Prozacu.”

Jeśli jesteś nauczycielem/nauczycielką i masz w sobie empatię oraz chęć refleksji nad tym, jak sam/sama zadajesz zadania domowe, zapraszamy Cię abyś dołączył(a) do akcji #zadajęzsensem i stał(a) się częścią zmiany. W końcu, jak powiedziała Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017, w wywiadzie udzielonym tydzień temu dla portalu Kobieta.onet.pl, „To nauczyciele muszą poczuć, że chcą coś zmienić w edukacji i zacząć działać. Jest wielu nauczycieli z pasją, którym się chce, którzy mają misję zmieniania rzeczywistości wokół siebie”.


Marcin Zaród – Nauczyciel roku 2013, członek grupy Superbeflrzy RP, anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, współtwórca polskiego podcastu edukacyjnego EduGadki, jeden z twórców Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie, ekspert i trener w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej, zdobywca tarnowskiego tytułu Wychowawca roku 2012, Emisariusz Bezpiecznego Internetu w projekcie Cybernauci. Występował na Festiwalu Nauki OPPI w Helsinkach, VIII Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej, konferencjach Inspir@cje 2013, 2014 i 2015 w Warszawie, Zlotach Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów w Ustroniu i Zakopanem oraz na konferencji Pokazać-Przekazać 2014 w Centrum Nauki Kopernik. Publicysta, którego artykuły ukazują się w takich magazynach jak: IT w Edukacji, Dyrektor Szkoły, Głos Nauczycielski, Meritum, Języki Obce w Szkole.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content