Poloniści z całej Polski, łączcie się!

Czasem w życiu nauczyciela jest jakaś pustka. Coś niewypełnionego. Mnie brakowało czegoś, co w ciekawej, infograficznej formie będzie zbierało wiadomości dotyczące różnych tekstów literackich. Drukowane repetytoria nudziły uczniów, trzeba było ich zaangażować do innej aktywności. Od dawna bowiem wiadomo, że jeśli zrobimy coś samodzielnie, zapamiętamy na dłużej. Zainspirowana zagranicznymi przykładami postanowiłam zaangażować uczniów do współpracy i tak oto rozpoczęła się praca nad niezbędnikiem lekturowym.

 

Było kilka pomysłów na układ, ostatecznie wygrało dopasowanie treści do formatu A4. Grafiki przygotował mój prywatny Mąż.

Kiedy schemat był opracowany, przygotowałam wykaz tekstów, które analizowaliśmy na lekcjach i wśród uczniów klasy 3a Gimnazjum nr 18 im. M. Rataja w Lublinie odbyło się losowanie – mogli pracować indywidualnie lub w parach. Potem utworzyłam elektroniczny formularz, który uzupełniali. Oprócz informacji na temat książki mieli również przygotować chmurę wyrazową w kształcie kojarzącym się z lekturą i wykorzystującą słowa charakterystyczne dla danego tekstu.

Kiedy wszyscy zrealizowali zadanie, złożyłam elementy w całość i powstał „Lekturowy niezbędnik” – dostępny tutaj: Lekturowy_niezbędnik.

Postanowiliśmy z uczniami, że nie będziemy trzymać naszej pracy w tajemnicy przed światem. Plik trafił do sieci. Szybko okazało się, że są kolejni nauczyciele, którzy chcą włączyć się do pracy. I tak oto dzięki p. Wioletcie Rafałowicz i jej uczniom sześć kolejnych opracowań trafiło do „Niezbędnika”.

Pracy jeszcze nie kończę, dokumentu nie zamykam! Jeśli Ty i Twoi uczniowie chcecie wykorzystać materiały – zapraszamy! A jeśli chcielibyście opracować kolejne lektury – zapraszam tym goręcej do kontaktu: agata.poreba@gim18.lublin.pl

Poloniści z całej Polski, łączcie się!

Print Friendly, PDF & Email
Latest posts by Agata Poręba (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

3 thoughts on “Poloniści z całej Polski, łączcie się!

 • 23 maja 2017 o 22:59
  Permalink

  To moja polonistka, znaczy z naszej szkoły 😀

  Odpowiedz
  • 26 maja 2017 o 08:22
   Permalink

   Potwierdzam, jam jest nauczycielem języka polskiego w Gimnazjum (za chwilę Szkole Podstawowej) nr 18 im. M. Rataja w Lublinie!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content