Top 20 aplikacji na wakacje

symbalooWakacje to najlepszy czas na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dużo spacerujemy, jeździmy rowerem, zwiedzamy, plażujemy, gramy w piłkę, pływamy.

Dla mnie wakacje to również czas, kiedy mogę więcej czasu poświęcić dzieciom. Wyjeżdżając na wakacje zabieramy ze sobą mnóstwo gier planszowych, wymyślamy różnego rodzaju kreatywne aktywności i zabawy.

W tym roku postanowiliśmy zabrać ze sobą kilka aplikacji tabletowych, które urozmaicą nam wspólne wieczory, czy rozweselą w deszczowe dni. Poza tym nie jesteśmy w stanie wziąć ze sobą wszystkich gier planszowych, które lubimy, a tablet czy smartfon zawsze zmieści się w czyimś plecaku.
Oto zestawienie 20 aplikacji na tablet lub smartfon z systemem Android, które według mnie zasługują na uwagę. Większość z nich to gry towarzyskie, które mają swoje odpowiedniki w postaci gier planszowych, ale są również wśród nich takie do samodzielnych rozgrywek oraz tak zwane aplikacje użytkowe, które pomogą nam uwiecznić wspólnie spędzone chwile.
Pewnie każdy z Was zna grę w kalambury. Aplikacje Kto to? Co to? i Czółko to popularne aplikacje, które ułatwią nam przeprowadzenie tego typu zabawy. Można je pobrać bezpłatnie i nie zajmują dużo miejsca. Czółko w wersji darmowej zawiera kilka zestawów słów, które będziemy musieli odgadnąć i myślę, że taka ilość wystarczy nam w zupełności. Kto to? Co to? zawiera mnóstwo kategorii haseł z podziałem na trudniejsze dla dorosłych i łatwiejsze dla naszych pociech.
pixlr (1)
Jako dziecko uwielbiałam grać w statki, wisielca państwa, miasta czy kółko i krzyżyk. Ich odpowiedniki w postaci aplikacji ucieszyły mnie ogromnie, bo nie zawsze mamy pod ręką kartkę papieru i coś do pisania. Teraz możemy zagrać nawet podczas postoju na parkingu, odpoczynku w parku lub jazdy samochodem (oczywiście bez kierowcy 😉 ). Aplikacja Sea Battle 2 zasługuje na dodatkową uwagę, gdyż można grać między sobą na dwóch smartfonach łącząc się ze sobą przez Bluetooth. Istnieje również możliwość gry z urządzeniem, drugą osobą na tym samym urządzeniu lub online. W aplikacji Państwa miasta możemy grać samodzielnie bądź online z przyjaciółmi lub losowym przeciwnikiem. Żeby zagrać z przyjacielem należy go wybrać ze swoich kręgów i ważne jest aby ten gracz miał tę samą wersję aplikacji.
pixlr_20160728144735251
W tym roku szkolnym poznałam dwie świetne gry planszowe 5 sekund oraz Tabu. Mają one swoje mobilne wersje, które sprawdzają się dość dobrze. 5 sekund jest aplikacją darmową natomiast eTabu w wersji darmowej oferuje tylko 200 haseł. Myślę jednak, że to wystarczy aby zagrać kilka razy i nie znudzić się powtarzającymi wyrazami. Grając kolejny raz, nasze pociechy będą miały okazję podwyższyć swoje szanse na wygraną 😉
pixlr_20160728145109715
Jeśli zapragniemy pobyć sami, albo wstaniemy zbyt wcześnie lub jakiś derkacz za oknem nie da nam pospać, możemy pograć w Alchemika, Pipe Twistera, Sudoku czy 2048. Ale uwaga! Ta ostatnia aplikacja jest tak wciągająca, że uzależnia bardzo mocno, tak więc miejcie się na baczności 😉
Alchemik to również świetna okazja do nauki podczas wakacji. Wasze pociechy będą miały okazję dowiedzieć się jak powstaje deszcz, lawa czy metal. A jeśli jesteśmy już przy nauce, to może warto wykorzystać wakacyjny czas na naukę nowego języka? Pomoże Wam w tym aplikacja Duolingo. Dzięki niej można od podstaw nauczyć się języka hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego a nawet szwedzkiego czy rosyjskiego. Kilka ćwiczeń każdego dnia i może się okazać, że pod koniec wakacji warto będzie pomyśleć o kursie zaawansowanym.
Jeśli chcielibyście poćwiczyć umysł i pogłowić się trochę, polecam kilka sprawdzonych aplikacji. Pierwsza to Łamigłówki z zapałkami. Przyznam szczerze, że niektóre są naprawdę trudne. Satysfakcja tym większa im trudniejszy układ uda nam się rozwiązać. Sudoku to znana chyba wszystkim łamigłówka polegająca na wypełnianiu pól cyframi tak aby one nie powtarzały się w wierszu, kolumnie i bloku. Są wersje dla dzieci np. ta https://goo.gl/wTeqgw oraz dla dorosłych. Spośród wersji dla dorosłych wybrałam tę ponieważ najbardziej przypadła mi do gustu jeśli chodzi o wybór stopnia trudności oraz kolorystyki plansz.
Word brain to aplikacja, którą poleciła mi ostatnio Ania Grzegory. Bardzo szybko przypadła nam do gustu i spędziliśmy nad nią kilka dłuższych chwil. Być może całkiem mali użytkownicy tabletów jeszcze sobie z nią nie poradzą ale już ośmio- czy dziewięciolatek z pomocą rodziców będzie układał wyrazy z podanych liter.
Kolejną aplikacją tym razem poleconą przez Jolę Okuniewską jest PipeTwister. Zabawiliśmy się w hydraulika i mimo, że początkowo plansze były bardzo łatwe, nie zniechęciło to nas do dalszej zabawy. W miarę postępów łamigłówki były coraz trudniejsze.
Ostatnią kategorię aplikacji, którą chciałabym Wam polecić stanowią tzw. apki użytkowe. Każdy z Was robi pewnie mnóstwo zdjęć podczas wakacji. Ze zdjęć możemy robić kolaże czy filmy aby udostępnić znajomym czy rodzinie na Facebooku. Pierwszą, bardzo łatwą aplikacją jest PicCollage. Tę aplikację poznałam dzięki wpisowi http://goo.gl/sdVAQ5 na blogu Joli Okuniewskiej i od razu się w niej zakochałam. W szkole ma ona zastosowanie czysto edukacyjne, ale na wakacjach staje się nieocenionym narzędziem do edycji zdjęć i tworzenia kolaży.
Jeśli nie możemy się zdecydować na wybranie kilku zdjęć, bo przecież pozostałe 20 jest równie pięknych, nic nie stoi na przeszkodzie aby utworzyć film. Ostatnio znalazłam bardzo prostą aplikację Quick w której wystarczy wybrać zdjęcia oraz temat i muzykę pasujące do naszego nastroju lub miejsca, w którym robiliśmy fotografie. W mgnieniu oka powstanie film utrwalający wspomnienia z wakacji.
Ostatnią aplikacją, ale nie mniej ważną i ciekawą niż pozostałe jest PicPac. Dzięki temu narzędziu stworzymy animacje poklatkowe takie jak ta

Wszystkie wyżej opisane aplikacje zebrałam w narzędziu Symbaloo. Klikając na wybraną ikonę przeniesiecie się automatycznie do Sklepu Play w celu pobrania aplikacji.
Został jeszcze miesiąc wakacji i więc jest sporo czasu aby przetestować zaproponowane przeze mnie aplikacje. O tym jakie są Wasze opinie na ich temat napiszcie w komentarzach.


Joanna Apanasewicz, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w klasach młodszych i przedszkolu. Pracuje w „Małej Szkole” w Koninie Żagańskim (woj. lubuskie). W swojej pracy wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne, które są jednocześnie jej pasją. Uwielbia prace ręczne i wykonuje proste pomoce dydaktyczne przy wykorzystaniu prostych przedmiotów z otoczenia. Należy do grupy kreatywnych nauczycieli współpracujących w sieci Superbelfrzy RP.

Print Friendly, PDF & Email
Joanna Apanasewicz
Latest posts by Joanna Apanasewicz (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Komentarz do “Top 20 aplikacji na wakacje

 • 1 sierpnia 2016 o 10:00
  Permalink

  To może ja zaproponuję inaczej… odpalamy aplikację BookApart, bookujemu nocleg w obcym mieście, jedziemy, odpalamy TripAdvisor i serio zwiedzany 😛 Potem możemy wrzucić zdjęcia na Instagram, wakacje to nie czas na granie

  Odpowiedz
  • 3 sierpnia 2016 o 09:04
   Permalink

   kendra proszę w takim razie wykorzystać czas wakacji na naukę czytania ze zrozumieniem, przyda się!

   Odpowiedz
  • 3 sierpnia 2016 o 09:41
   Permalink

   Myślę, że jedno nie wyklucza drugiego. Po długim zwiedzaniu czy wędrówkach zawsze przychodzi czas odpoczynku, a wtedy zasiadając przy wspólnym stole, przy którym jadło się np. kolację, można zagrać z dziećmi, przyjaciółmi itd. Podobnie siedząc na plaży czy nad jeziorem. Każdy spędza wakacje tak, jak mu na to pozwala czas, możliwości, fundusze itd. Każdy wybiera takie aktywności jakie mu odpowiadają.

   Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 14:25
  Permalink

  Ze swojej strony polecam chodźby PartyMap lub Going

  Odpowiedz
 • 5 maja 2021 o 09:57
  Permalink

  Polecam Kalambury Impreza 🙂 Chyba najlepsza aplikacja z kalamburami w jaką grałem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content