Superbelfrzy Nocą 59 – Anna Skiendziel

Debata Oksfordzka

Kompetencje miękkie, kompetencje kluczowe, wystąpienia publiczne – sformułowania mogą odstraszać, szczególnie uczniów. A przecież wszystko to, co się w nich zawiera, powinno być elementem lekcji, by móc w pełni przygotować młodego człowieka do życia, funkcjonowania w społeczeństwie i bycia świadomym obywatelem. Dlatego warto przyjrzeć się debacie oksfordzkiej i wykorzystać tą metodę aktywizującą na lekcji wychowawczej, przedmiotowej, podczas szkolnych uroczystości. Pozwala rozstrzygać wątpliwości, rozwiązywać problemy, pozwala spojrzeć na każde zagadnienie z dwóch różnych stanowisk. Debata oksfordzka to kulturalna, sformalizowana dyskusja, która pozwala kształcić umiejętności oraz rozwijać wiedzę. Podczas webinarium dowiedzą się Państwo czym jest debata oksfordzka, jakimi kieruje się zasadami, jak ją wykorzystać na lekcji i w szkole oraz jakie przynosi realne efekty.

Prezentacja

Nagranie

Linki z webinarium:

1. Filmik instruktażowy przygotowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców
2. Sztuka argumentacji (z przymrużeniem oka) – Małpa i lew
3. Prezentacja

Anna Skiendziel – absolwentka historii o specjalności nauczycielskiej i studiów podyplomowych z wiedzy o społeczeństwie z integracją europejską. Nauczycielka w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnkształcących nr 5 w Zabrzu. Członkini Zarządu Fundacji „Projekty edukacyjne”. Instruktorka teatralna. Trenerka wystąpień publicznych certyfikowana przez Szkołę Liderów. Kilkunastoletnie doświadczenie w koordynacji projektów edukacyjnych, w tym dotyczących debat oksfordzkich jak: Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Turniej Debat Historycznych IPN, Charytatywny Turniej Debat Oksfordzkich “Debatuj z sercem”. Wieloletnia sędzia debat oksfordzkich na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, gimnazjalnym, licealnym i akademickim. Przewodniczka terenowa po województwie śląskim i górska od Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Pomysłodawczyni Szlaku kobiet w województwie śląskim i współautorka przewodnika „Jej ślad w historii – szlak kobiet w województwie śląskim. W cieniu Beskidów”. Miłośniczka psów, wegetarianka, feministka. Uwielbia uczyć i uczyć się.

Blogi:

auctrix.blogspot.com