05.05 – Światowy Dzień Hasła

W pierwszy czwartek maja przypada Światowy Dzień Hasła. W tym roku obchodzimy je jutro – 5.05. Z tej okazji warto pomyśleć, czy nasze hasło jest bezpieczne. Jak to sprawdzić? Jakimi zasadami kierować się podczas ustawiania hasła? Ile powinno się mieć haseł? Na wszystkie te pytania – i nie tylko – odpowiadałam podczas ubiegłorocznej konferencji Asów Internetu, zorganizowanej przez Fundację Szkoła z Klasą. Nagranie jest dostępne na Youtube (od 9 min.). Z przedstawionej prezentacji dowiecie się również, na czym polega metoda Arnolda Reinholda, co to jest  uwierzytelnianie dwuskładnikowe, generator haseł, jak zabezpieczyć swój telefon…
Zapraszam!
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem Joanny Hamiti, opublikowanym na blogu Sekcji Informatyki Szkolnej, funkcjonującej w ramach Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Przydatne linki:

haveibeenpwned.com – strona, na której można sprawdzić, czy nie wyciekły dane (adres, hasła…)
Taki wyciek był m.in. na popularnych witrynach: Canvy (2019), Animoto (2018), MyHeritage (2017). Wyciekły też dane ze sklepu Morele (2018), o czym można przeczytać na stronie Niebezpiecznika.
How Secure Is My Password – strona do sprawdzenia siły hasła
Uwaga: Mimo, że posiada „kłódkę” nie wpisujemy prawdziwego hasła. Taką zasadę powinniśmy stosować zawsze na tego typu stronach. Więcej o tym w kolejnym artykule Niebezpiecznika Przestań sprawdzać, czy strony mają kłódki.
Program Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą – o wartościach w internecie (nie tylko o bepieczeństwie), darmowy, dla nauczycieli i edukatorów wszystkich poziomów
Konferencja Safer Internet z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021
Przystań w sieci – projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów w całej Polsce. Twórcy projektu – Facebook, NASK i UNICEF Polska – zwracają w nim uwagę na zagrożenia online i podpowiadają, jak sobie z nimi radzić.
Uwaga: strona posiada nieważny certfikat! 😉

Print Friendly, PDF & Email
Iwona Cugier
Latest posts by Iwona Cugier (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content