Genially – genialne narzędzie na czas edukacji zdalnej (i nie tylko)

Ostatnio szukamy idealnego narzędzia do przygotowywania zdalnych lekcji dla uczniów. Macie już swojego faworyta? Ja mam. To Genially – popularna platforma do tworzenia wizualnych i interaktywnych treści, która w ciągu ostatnich tygodni zdobywa coraz więcej fanów wśród nauczycieli na całym świecie. W Polsce jej popularność stała się swego rodzaju fenomenem. Dlaczego, planując lekcje, tak chętnie decydujemy się akurat na Genially? Jest ku temu wiele powodów.  

(W dalszej części artykułu niespodzianka od firmy Genially) 

Już w styczniu Genially zostało docenione na arenie międzynarodowej, stając się bohaterem tegorocznej edycji BETT Show (targów nowoczesnych technologii w edukacji, które co roku odbywają się w Londynie), zdobywając prestiżową nagrodę Global Edtech Startup Awards (GESA). Genially zostało uznane za najlepszy startup przyszłości.  

Hiszpańska firma stawia na dalszy rozwój i docieranie do szerokiej rzeszy użytkowników. Ostatnio zdobywa w Polsce olbrzymią popularność wśród nauczycieli, którzy tworzą niesamowite angażujące prezentacje, infografiki, interaktywne obrazki, gry i quizy dla swoich uczniów. Wyjątkową cechą tego narzędzia jest możliwość uporządkowania wszystkich treści potrzebnych do przeprowadzenia lekcji: filmów, tekstów, poleceń dla uczniów, dokumentów, nagrań audio, linków do zewnętrznych zasobów, innych prezentacji na jednym slajdzie. Dzięki funkcjom umożliwiającym dodawanie interaktywności do dowolnych elementów prezentacji oraz dużych możliwościach uatrakcyjnianiu treści poprzez opcje ich animowania, Genially pozwala na utworzenie kompletnego zasobu umożliwiającego przeprowadzenie lekcji każdego przedmiotu. 

Nie bez znaczenia jest też to, że Genially zapewnia integrację z Google dla Edukacji i Microsoft Office 365. Szczególnie istotne jest to teraz, gdy wiele szkół korzysta z platform edukacyjnych Google’a i Microsoftu. Jak łączyć pracę w Genially i Office 365, dowiecie się z filmu instruktażowego:

Nauczyciele pasjonaci przygotowali przejrzyste samouczki pozwalające śmiało postawić pierwsze kroki w świecie Genially: 

 

Maraton 19

Opublikowany przez Edumiesiąc Sobota, 14 marca 2020

 

https://www.polskizklasa.pl/genialne-genially-czyli-instrukcja-dla-poczatkujacych/

https://polonistkaprzytablicy.blogspot.com/2020/02/instrukcja-genially.html?m=0

https://www.specjalni.pl/2020/03/plakat-w-genialy-wiosenne-zadania.html

https://biblioteka.pl/artykul/Genial-ly/7969 (dla osób posiadających dostęp do bazy artykułów czasopisma “Biblioteka w Szkole” https://biblioteka.pl/

Jesteście ciekawi jak wyglądają przykładowe prezentacje? 

Obejrzyjcie kilka zamieszczonych poniżej prezentacji przygotowanych przez polskich nauczycieli. Pokazują one potencjał edukacyjny Genially. 

Niektóre z prezentacji stanowią doskonałą lekcję w pigułce. Znakomita praca Justyny Zaryczańskiej i Magdaleny Zaryczańskiej – pasjonatek Genially stanowi doskonały przykład tego, jak można uczyć, bawiąc. 

W ostatnim czasie uczniowie i nauczyciele oswajają się ze zdalnym nauczaniem. Dla dzieci i młodzieży dużym problemem jest rozproszenie materiałów do lekcji i brak dobrze zaplanowanej pracy na najbliższe dni. Dużo czasu tracą na przeglądanie różnych komunikatorów i korzystanie z licznych narzędzi, takich jak: dziennik elektroniczny, strona internetowa szkoły, skrzynka mailowa, media społecznościowe, szkolne platformy elearningowe itp. W pewnym momencie trudno się zorientować w natłoku wiadomości, maili i załączników, co już zostało wykonane, a co dopiero czeka na swoją kolej. 

Nauczyciele korzystający z Genially znaleźli doskonały sposób na zorganizowanie swoim uczniom działań edukacyjnych. Potrafią zamieścić na jednym slajdzie interaktywnej prezentacji lub infografiki całą, np. tygodniową ścieżkę nauki ucznia. Wystarczy, że wyślą klasie w poniedziałek plan na cały tydzień, a ich podopieczni wiedzą już, jak planować swoją pracę. W ramach ścieżki planowane są też spotkania online i konsultacje, dzięki czemu uczniowie nie są zostawieni sami sobie z nauką. Edukacja zdalna ma po prostu jasną strukturę i ramy, a wszystkie działania z nią związane są uporządkowane. 

Poniżej przykłady wspaniale zaplanowanych zajęć, prowadzonych przez Monikę Czerkas i Joannę Krzemińską: 

Genially jest niezwykle popularne wśród nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Atrakcyjnie wizualnie materiały zachęcają dzieci do nauki, a szeroka gama interaktywności pozawala dzieciom odkrywać dodatkowe zasoby. Dzięki takim prezentacjom treść zajęć jest uporządkowana i czytelna. Dzieciom łatwo pracować samodzielnie, gdy korzystają z tak łatwego w obsłudze narzędzia edukacyjnego. Dodatkową atrakcją jest możliwość przygotowywania dla uczniów gier, quizów i innych atrakcji. Świetnymi materiałami dzielą się Aleksandra Schoen-Kamińska i Barbara Ochmańska: 

Wiedzieliście, że w Genially można stworzyć nawet pokój zagadek/edu room? Może zainspiruje Was praca Marty Florkiewicz-Borkowskiej? 

Można też tworzyć świetne zadania na każdą okazję, święto bądź wydarzenie. Wielkanoc się zbliża, zatem zapraszam do zapoznania się z prezentacją Barbary Ochmańskiej. Znajdują się w niej elementy, które można samodzielnie przesuwać, a nawet jest możliwość rysowania przy użyciu wirtualnego pisaka. 

Kreatywność polskich nauczycieli nie zna granic. Wie to już także Zespół Genially! W głównej siedzibie firmy w Hiszpanii rozmawia się o naszym zaangażowaniu i wspaniałych pomysłach. 

Zespół Genially przekazuje słowa uznania polskim nauczycielom: 

„In genially we are truly amazed by the reception that the tool has had in Poland. It is fascinating to see how many teachers are using it to create interactive and engaging content to their students, facilitating the learning and intertaction amongst them”. (“W Genially jesteśmy naprawdę zdumieni odbiorem, jaki nasze narzędzie ma w Polsce. To fascynujące widzieć, jak wielu nauczycieli używa go do tworzenia interaktywnych i angażujących treści dla swoich uczniów, ułatwiając uczenie się i interakcję wśród nich”. – tłum. AH). 

Z okazji niniejszej publikacji na blogu Superbelfrów firma przygotowała niespodziankę dla edukatorów z Polski:  

“GENIALLYPL2020” to kod na 20% zniżki przy zakupie abonamentu “EDU PRO”. Kod będzie aktywny od dziś (09.04.2020 r.) do 02.05.2020 r. Jeśli zastanawialiście się nad wykupieniem pakietu PRO, teraz jest najlepszy moment 😉 

Jeśli chcecie być na bieżąco z nowinkami, dzielić się interaktywnymi materiałami i inspiracjami, a także ciągle poznawać kolejne możliwości tego wspaniałego narzędzia, koniecznie dołączcie do grupy zrzeszającej prawdziwych zapaleńców: Discovering Genially – Polska  https://www.facebook.com/groups/868064883659074/ – oficjalnej grupy utworzonej przez hiszpańską firmę i administrowanej przez Ambasadorki Genially. 

W grupie znajduje się mnóstwo materiałów wykonanych przez nauczycieli różnych przedmiotów. Można z nich korzystać, ale z poszanowaniem zasady ęnierobi, oznaczającej, że jeśli korzystamy z materiału kogoś innego, trzeba podać nazwisko autora zasobu. 

W grupie działają aktywnie osoby, które prowadzą własne blogi, strony internetowe, strony na Facebooku, gdzie zamieszczają materiały przygotowane na platformie Genially. Może znajdziecie tu jakąś inspirację dla siebie? 

https://jutropolski.wordpress.com/

https://klikankowo.jimdofree.com/genial/

polonistkaprzytablicy.blogspot.com

https://zakreconybelfer.pl/wirtualne-lekcje

https://niecodziennoscszkolna.blogspot.com/

https://www.facebook.com/rozwiazjezyk 

https://www.polskizklasa.pl/

https://technologicznabajka.blogspot.com/

https://mojenauczaniejezykapolskiego.blogspot.com/

https://www.e-polonista.pl/panodpolskiego/zasobnik

https://mpnauczyciel.pl.tl/Genally.htm

https://logorytmporadnia.blogspot.com/

https://zzabiurkaoli.blogspot.com/

https://www.nieidealnapolonistka.eu/p/iczwartakowo.html

https://www.facebook.com/showmeyourlanguage/

www.nienudnalekcja.blogspot.com  

www.deutschfun-pielgrzymowice.blogspot.com

Print Friendly, PDF & Email
Agnieszka Halicka
Latest posts by Agnieszka Halicka (see all)
Podoba się ? Podziel się z innymi.

6 thoughts on “Genially – genialne narzędzie na czas edukacji zdalnej (i nie tylko)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content