Laboratoria Przyszłości w praktyce

Na platformie edukacyjnej Ministerstwo Edukacji i Nauki znajduje się wpis: „Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań”. Jak jednak angażować uczniów, odkrywać ich talenty oraz rozwijać zainteresowania, nie mając do tego odpowiednich kompetencji? Nie w każdej szkole, która otrzymała sprzęt jest pasjonat, zdolny podołać temu zadaniu. W „Laboratoriach Przyszłości” nie przewidziano zaś środków na szkolenie nauczycieli.
I znowu – podobnie, jak w przypadku nauki zdalnej – z pomocą przychodzą sami nauczyciele – praktycy, fachowcy w swojej dziedzinie, mający wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu sprzętu na swoich zajęciach. Z inicjatywy Agnieszki Halickiej i Beaty Chodackiej, zaangażowali się w projekt „Laboratoria Przyszłości w praktyce”. Powstał on w ramach Sekcji Informatyki Szkolnej (SIS) przy PTI.
Odbyły się już pierwsze spotkania szkoleniowe – online, w grupie na facebooku:
wprowadzające w temat – Laboratoria Przyszłości w praktyce: organizacja i promocja działań z wykorzystaniem narzędzi TIK – prowadzące – koordynatorki programu – Agnieszka i Beata
AR i VR w edukacji – perfekcyjny Łukasz Gierek
Druk 3D w szkole – ekspert od druku 3D – Karolina Antkowiak
Jak wykorzystać szkolny sprzęt audio – video i czołowy influencer edukacji i roku 2021 – Dawid Łasiński vel Pan Belfer
Mikrokontrolery i roboty w szkole – Tomasz Mikołajczyk

Przydatne linki:
Mamy sprzęt – i co dalej czyli o projekcie „Laboratoria Przyszłości w praktyce” (w artykule: jak „ruszyć”, kto poprowadzi szkolenia w ramach projektu, o długopisach 3D)
Zasoby na platformie Wakelet
Na przykładzie konkretnej szkoły
Długopisy 3D w edukacji i terapii – doskonałą publikacja autorstwa Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej, do pobrania na stronie bloga Specjalni.pl. W niej nie tylko porady, ale również przykłady prac, szablony, scenariusze…

Oczywiście zachęcam dołączyć do grupy facebookowej Laboratoria Przyszłości w praktyce i…uczestniczyć w kolejnych spotkaniach. Ich wykaz znajduje się w grupie.

Print Friendly, PDF & Email
Iwona Cugier
Latest posts by Iwona Cugier (see all)
Podoba się? Podziel się z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content