PRZYJAZNE APLIKACJE DLA DZIECI Z AUTYZMEM

Przyjazne aplikacje jest nie tylko opracowanie szeregu gier edukacyjnych dla dzieci, ale utworzenie adaptowalnego i spójnego środowiska nauczania elektronicznego, w którym zainteresowanie dzieci z autyzmem nowymi technologiami zostanie wykorzystane do poprawy skuteczności edukacji.
WIĘCEJ NA TEMAT APLIKACJI PRZECZYTASZ TUTAJ

W skład przyjaznych aplikacji wchodzą:

Przyjazny Plan oraz Przyjazny Plan Menedżer – umożliwiają przygotowanie i wykorzystanie metody planów aktywności oraz metody skryptów w pracy z osobami z autyzmem (tworzenie ścieżek edukacyjnych). Aplikacja ta pozwala nauczyć dziecko wykonywania poszczególnych czynności bez podpowiedzi. Forma i rodzaj planu zależy od wieku i możliwości uczniów, plany mogą składać się ze zdjęć lub z napisów. Możemy ustawić czas trwania poszczególnych aktywności.  Przyjazny Plan to również świetne rozwiązanie w pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera, pozwala on zaplanować wszystkie zadania przygotowane dla ucznia eliminując tym samym zachowania niepożądane  i porządkując przebieg zajęć. Przyjazny Plan   składa się z dwóch aplikacji. Jedna przeznaczona dla dzieci, wyświetla przypisane uczniowi plany aktywności. Druga aplikacja Przyjazny Plan Menadżer używana jest przez nauczyciela, który planuje i wprowadza poszczególne aktywności dziecka. Aplikacja ta jest w pełni bezpłatna, można z niej korzystać zarówno w szkole jak i w domu.  Więcej przeczytasz TUTAJ.

Aplikację Przyjazny Plan pobierz TUTAJ, a Plan Menedżer TUTAJ.

Rys. 1 Obraz z aplikacji- dostępny w Sklepie Play.

Przyjazne Linie – gra edukacyjna wspomagająca rozwój umiejętności grafomorycznych. Aplikacja umożliwia dostosowanie zadań i poziomu trudności do potrzeb dziecka. Podczas konfiguracji można ustawić nie tylko liczbę etapów gry i poziom trudności, ale również szerokość i kolor linii. Ponadto, aby nie zniechęcić dziecka, zastosowany został szeroki margines akceptacji zadania. Niezbyt dokładne powtórzenie zadanego szlaczka, mające jednak punkty wspólne ze wzorem, zostanie zaakceptowane. Po zaakceptowaniu zadania wyświetlana jest animacja przepływających kolorowych rybek. Aplikację opisywałyśmy już TUTAJ.

Aplikację  Przyjazne linie pobierz TUTAJ.

Rys. 2 Obraz z aplikacji- dostępny w Sklepie Play.

Przyjazne Słowa oraz Przyjazne Słowa Menedżer – wspomagają rozwój rozumienia mowy. System Przyjazne Słowa wspomaga naukę rozumienia mowy i jest przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest on przygotowany zgodnie z zasadami terapii behawioralnej i składa się z dwóch aplikacji – Przyjazne Słowa jest przeznaczona dla dziecka, a Przyjazne Słowa Ustawienia dla terapeuty, który może skonfigurować proces uczenia tak, by pasował on do indywidualnych potrzeb i deficytów dziecka.  Celem gry jest wskazywanie na ekranie tabletu przedmiotu, którego nazwa jest odgrywana przez urządzenie. W zależności od stopnia rozwoju mowy dziecka na ekranie wyświetlanych jest od 2 do 8 zdjęć różnych przedmiotów. W algorytmie prezentowania przedmiotów duży nacisk położono na powtarzalność – sekwencje zdjęć są prezentowane, aż dziecko wykaże pełną powtarzalność wyboru prawidłowego przedmiotu.

Aplikację dla dziecka Przyjazne słowa pobierz TUTAJ

a aplikację Przyjazne Słowa Menedżer pobierz TUTAJ

Rys. 3 Obraz z aplikacji- dostępny w Sklepie Play.

Przyjazne litery– Przyjazne Litery to aplikacja wspomagająca rozwój motoryki małej u dzieci poprzez odrysowywanie wyświetlanych liter i cyfr. Aby przystosować oprogramowanie do pracy z dziećmi autystycznymi, została stworzona w ścisłej współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Jednak wysoka konfigurowalność oprogramowania zapewnia wygodną zabawę dla wszystkich dzieci. Po instalacji zostaną stworzone dwa skróty do aplikacji. Jedna ikona służy do uruchomienia gry, druga dedykowana jest dla opiekunów i rodziców w celu personalizacji ustawień.

Aplikację pobierzesz TUTAJ

Rys. 4 Obraz z aplikacji- dostępny w Sklepie Play.

Zyta Czechowska